Domain Authority و Page Authority چیست؟

Page Authority و Domain Authority ، این دو شاخص با توجه به معیارهایی که در ادامه خواهیم گفت بیانگر شهرت و اعتبار سایت شما میباشد.

Domain Authority و Page Authority اعتبار صفحه چیست و چه اثری بر سئو میگذارد؟

اعتبار صفحه پیج آتوریتی (Page Authority) و دامین آتوریتی (Domain Authority) اعتبار دامنه، اعدادی در بازه ی ۰ تا ۱۰۰ میباشند که توسط  moz که یکی از معروف ترین سایت ها در ارائه ابزارهای سئو و آنالیز وب سایت است، ارائه گردیده است. این دو شاخص با توجه به معیارهایی که در ادامه خواهیم گفت بیانگر شهرت و اعتبار سایت شما میباشد. با توجه به اینکه گوگل بروز رسانی page rank ها را متوقف نموده و اگر هم مجددا پیج رنگ ها را به روز نماید، با فاصله های زمانی خیلی زیادی این کار انجام میگردد، این دو فاکتور نقش مهمی را دارا میباشند. امتیازی که MOZ به سایت‌ها می دهد به‌ عنوان ابزاری برای پیش‌بینی رتبه هر سایت در موتورهای جستجو محسوب می شود.

پیج آتوریتی (page authority) چیست؟

پیج آتوریتی شاخصی توسط MOZ است که نقش آن پیش بینی رتبه یک صفحه خاص در صفحه نتایج موتور های جستجو می باشد. این شاخص از ۰ تا ۱۰۰ امتیاز دهی می شود و بالا بودن آن به معنی توانایی صفحه گفته شده در رتبه گرفتن است. این شاخص بر مبنای دیتا های سایت بوده و از ده ها فاکتور آمده است.یکی از این فاکتور ها دامین آتوریتی میباشد که از یک نوع یادگیری ماشین استفاده مینماید که هدف آن یافتن الگوریتم مرتبط با سیستم رتبه بندی موتور های جستجو میباشد. خروجی این فرآیند، بوجود آمدن شاخص پیج آتوریتی میباشد.

امتیاز پیج آتوریتی چگونه محاسبه میگردد؟

پیج آتوریتی را در یک بازه لگاریمی ۱۰۰ امتیازی می سنجند. بنابراین افزایش پیج آتوریتی از ۲۰ به ۳۰ راحتتر از افزایش ۷۰ به ۸۰ میباشد. الگوریتم های سنجش پیج آتوریتی همواره در حال به روز رسانی میباشندبنابراین، امکان دارد شما تغییرات و نوسانات متعددی را در پیج آتوریتی خود در بازه زمانی مشخص مشاهده نمایید.

 پیج آتوریتی (Page Authority)مناسب چقدر میباشد؟

هنگام سرچ در صفحات جستجو و به منظور پیدا کردن قوی ترین پیج، به جای انتخاب بر اساس یک شاخص ثابت، بهتر میباشد از شاخص های نسبی استفاده نماییم. دلیل این امر نحوه امتیاز دهی پیج آتوریتی میباشد. پس با توجه به نسبی بودن این ابزار، نمی توان یک پیج آتوریتی را صرفا “خوب” یا “بد” وصف نمود.

چگونه می توانید پیج آتوریتی (Page Authority) خود را مشاهده نمایید؟

شاخص پیج آتوریتی در اغلب پلتفرم های سئو و دیجیتال مارکتینگ قرار دارد. در پلتفرم ماز، شما این شاخص را با کمک بررسی لینک ، موزبار، تولبار رایگان ماز یا در نتایج موتور های جستجو موجود در کیورد اکسپلورر بدست می آورید.

تعریفی فنی از پیج آتوریتی

پیج آتوریتی و دامین آتوریتی با شاخص های یکسانی سنجیده میگردند ولی تمرکز پیج آتوریتی روی یک صفحه واحد میباشد. پیج آتوریتی از اطلاعات Mozscape web index ناشی میگردد و به تعداد لینک ها و  فاکتور دیگر وابسته میباشد ( در مجموع به بیش از ۴۰ فاکتور مرتبط است). نکته مهم دراین بحث، عدم وابستگی آن به موارد مربوط به سئو داخلی مانند کلمات کلیدی یا بهبود سئو محتوا میباشد.

 

تعریفی فنی از پیج آتوریتی

همانند دامین آتوریتی، پیج آتوریتی نیز از ایگوریتم های یک نوع یادگیری ماشین استفاده مینماید و بنابراین این شاخص نیز با به روز رسانی های مختلف دچار تغییر و نوسان میگردد. با توجه به این نکته، برای مقایسه صفحات مختلف، بهتر میباشد پیج آتوریتی را در کنار شاخص های دیگر بکار ببرید تا اینکه بخواهید از آن بعنوان تنها معیار خود برای ارزیابی استفاده نمایید.

چگونه می توان پیج آتوریتی (Page Authority) را افزایش داد؟

پیج آتوریتی نیز همانند دامین آتوریتی یک شاخص کلی بوده و تغییر دادن آن بطور مستقیم کار سختی میباشد. این شاخص از تعداد زیادی اجزا تشکیل شده که هرکدام تاثیر خود را بر شاخص نهایی دارند. این وابستگی به چند فاکتور ، کاملا هدفمند و عمدی میباشد.با توجه به اینکه  گوگل برای رتبه دادن به یک صفحه خاص به عوامل متعددی توجه مینماید، پس ابزاری که بخواهد پیج آتوریتی را بررسی نموده هم نیاز دارد معیار های متفاوتی را در نظر بگیرد. بهترین راه برای افزایش پیج آتوریتی، بهبود لینک های آن صفحه میباشد.این کار را می توان با گرفتن بک لینک از سایت های معتبر با پیج آتوریتی بالا انجام داد.این عمل به مانند رای اعتمادی برای صفحه شما میباشد.

چرا پیج آتوریتی (Page Authority) من تغییر می کند؟

پیج آتوریتی به عوامل متعددی وابسته میباشد، پس تغییر آن می تواند ناشی از دلایل متفاوتی دارد.برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره  علل  تغییرات پیج آتوریتی و نکاتی برای ثابت نمودن این نوسانات را می توانید در مقاله چرا آتوریتی من تغییر نمود پیدا نمایید.

دامین آتوریتی Domain Authority چیست؟

دامین آتوریتی شاخصی میباشد توسعه یافته توسط ماز که نقش آن پیش بینی رتبه دامنه سایت  در صفحه نتایج موتور های جستجو میباشد.این شاخص از ۰ تا ۱۰۰ امتیاز دهی شده و افزایش امتیاز به معنی قدرت  سایت در گرفتن رتبه های بالا میباشد. دامین آتوریتی از سنجش چندین فاکتور بدست می آید. از جمله این فاکتور ها می توان به  تعداد لینک ها  اشاره نمود. این شاخص هنگامی کاربرد دارد که هدف شما تعیین میزان رقابت بین چند سایت یا قدرت یک دامنه برای گرفتن رتبه باشد. ابزار دامین آتوریتی بطور مستقیم توسط گوگل برای رتبه بندی صفحات نتایج استفاده نمیگردد.

چگونه دامین آتوریتی را بدست آوریم؟

برای سنجش این شاخص توانایی آن را دارید که از ابزار لینک اکسپلورر ماز، تولبار رایگان ماز یا کیورد اکسپلورر ماز استفاده نمایید. همچنین این شاخص در نسخه پرو ماز نیز قابل دسترسی میباشد. دامین آتوریتی در ده ها پلتفرم مارکتینگ و سئو وجود دارد.

 

چگونه دامین آتوریتی را بدست آوریم؟

امتیاز دهی چگونه است؟

دامین آتوریتی رفتاری مشابه نمودار لگاریتمی است و از ۰ تا ۱۰۰ امتیاز دهی می شود، به این معنی که رشد از ۲۰ به ۳۰ بسیار آسانتر از رشد ۷۰ به ۸۰ میباشد.

دامین آتوریتی خوب چقدر میباشد؟

عموما سایت هایی که لینک های خارجی با کیفیت و متعددی دارند، مثل ویکی پدیا و گوگل، در راس شاخص دامین آتوریتی میاشند.بنابراین، سایت ها و کسب و کار های کوچک با تعداد لینک کمتر امکان دارد دامین آتوریتی پایین تری داشته باشند.

وب سایت های جدید فعالیت خود را با دامین آتوریتی ۱ شروع مینمایند. با توجه به اینکه دامین آتوریتی صرفا یک پیش بینی میباشد که نباید بعنوان تنها ابزار شما لحاظ گردد. دامین آتوریتی رقبای خود را بدست آورده و هدف خود را داشتن دامین آتوریتی بالاتر از آن ها قرار دهید. بنابراین بهتر میباشد از این شاخص بعنوان معیاری نسبی استفاده گردد. پس با توجه به نسبی بودن آن صرف خوب یا بد بودن را نمی توانیم به آن نسبت دهیم.

تفاوت پیج آتوریتی و دامین آتوری

هرچند پیج آتوریتی یک پیش بینی درباره احتمال رتبه گیری یک صفحه واحد میباشد، نقش دامین آتوریتی پیش بینی احتمال رتبه گیری کل دامنه میباشد.البته این دو شاخص اغلب با فاکتورهای یکسان بدست می آیند، پس به احتمال زیاد بسیار شبیه هم است. در صورتیکه دامین آتوریتی قدرت همه دامنه را بررسی مینماید، هدف پیج آتوریتی بررسی یک صفحه واحد میباشد.

تعریفی فنی از پیچ آتوریتی

عوامل موثر در دامین آتوریتی تعداد لینک ها کیفیت آنها و ده ها فاکتور میباشد. امروزه، محاسبه دامین آتوریتی با استفاده از یک نوع یادگیری ماشین به دست می آید که هدف آن ایجاد ارتباط بین لینک های داخلی_خارجی و نتایج صفحات جستجو میباشد . ازآنجاییکه دامین آتوریتی بر مبنای ماشین یادگیری محاسبه میگردد، امتیاز دامین شما امکان دارد که دچار نوسانات زیادی گردد، پس این شاخص را به تنهایی برای تحلیل های خود استفاده ننمایید. برای مثال، اگر فیسبوک بطور انبوه لینک سازی نماید، دامین آتوریتی و پیج آتوریتی سایت های بسیاری با این عمل افزایش چشمگیری خواهند داشت.

بنابراین، همواره به این نکته توجه کنید  که اگر به دنبال تحلیل رقبای خود میباشید یا به دنبال بهبود  سئو سایت خود هستید، اینکه فقط  به این شاخص توجه نموده اشتباه بوده و باید از آن در کنار شاخص های تحلیلی دیگر استفاده نمایید.

چگونه دامین آتوریتی خود را بهبود ببخشیم؟

اثرگذاری مستقیم بر روی دامین آتوریتی کار ساده ای نمیباشد زیرا عوامل زیادی آن را تشکیل می دهد.این وابستگی به چند فاکتور کاملا هدفمند و عمدی میباشد. از آنجاییکه گوگل برای رتبه بندی سایت به عوامل متعددی توجه مینماید، پس ابزاری که بخواهد دامین آتوریتی را بررسی نموده هم نیاز دارد معیار های متفاوتی را در نظر بگیرد. یکی از راه های موثر برای افزایش دامین آتوریتی، بهبود سئو سایت میباشد و کار کردن بطور ویژه روی لینک های ورودی خود و دریافت لینک های با کیفیت از سایت های معتبر نکاتی میباشد که باید به آنها توجه نمایید.

 

چگونه دامین آتوریتی خود را بهبود ببخشیم؟

چرا دامین آتوریتی تغییر می کند؟

با توجه با اینکه دامین آتوریتی ، همانند پیج آتوریتی، از عوامل متعددی تشکیل شده است، پس تعیین عامل دقیقی که باعث نوسان دامین آتوریتی شده بسیار مشکل میباشد.اگر شما شاهد افزایش یا کاهش این شاخص بر روی سایت خود هستید، امکان دارد  ناشی از این عوامل باشد:

  1. از سایت هایی لینک دریافت نموده اید که گوگل آنها را معتبر نمی داند.
  2. لینک های جدیدی که ایجاد نموده اید هنوز ایندکس نشده اند.
  3. تغییر ناگهانی در روند لینک سازی شما بوجود آمده است.
  4. دامین آتوریتی شما ضعیف بوده و آپدیت شدن الگوریتم ها نوسانات بالایی را در دامین آتوریتی شما ایجاد مینماید.

نکته مهم در درک دامین آتوریتی این میباشد که این شاخص ها به فاکتور های مثبت و منفی فراوانی مربوط میباشند. در مواردی حتی بهبود سئو امکان دارد تاثیر آنی و سریعی در بهبود دامین آتوریتی نداشته باشد.

برای درک بهتر سیستم رتبه بندی به این مثال توجه کنید:

چنانچه سنگاپور بهترین کیفیت هوا را در سال ۲۰۱۵ داشته باشد و برای بهبود آن در سال ۲۰۱۶ تلاش نماید آیا تضمینی وجود دارد که در رتبه ۱ باقی بمانند؟ اگر دانمارک و نیوزلند ( که سابقا رتبه ۱ را داشته اند) سعی در بهبود رتبه خود نمایند چطور؟ حتی امکان دارد بقیه کشور ها که مقام دوم تا دهم را دارند پیشرفت نمایند و در بدترین حالت سبب گردد سنگاپور یازدهم شود. بنابراین، بدلیل تغییر و تحولات دائمی در عوامل تعیین کننده نتیجه، هر آن امکان دارد که رتبه بندی ها تغییر نماید.

دامین آتوریتی و پیج آتوریتی نیز مثل این سیستم میباشند. از آن جایی که این دو شاخص بین ۰ و ۱۰۰ سنجیده می شوند. پس از هر بروز رسانی، دامین آتوریتی بروز شده سایت صفحه امکان دارد حتی اگر آن سایت صفحه لینک سازی خود را بهبود بخشیده باشد، افت پیدا کند. با توجه به این نکته، لازم میباشد یکبار دیگر تاکید نماییم که تحلیل تنها با استفاده از این شاخص اشتباه میباشد و بهتر میباشد از آن بعنوان شاخصی نسبی برای تحلیل چندین سایت استفاده نمود.

ارسال پاسخ