۹ دلیل ایندکس نشدن سایت در گوگل و روش های برطرف کردن آن

یکی از چالش هایی که بسیاری از مدیران سایت ها و متخصصان سئو با آن رو به رو هستند، ایندکس نشدن سایت در نتایج گوگل است. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی ۹ دلیل ایندکس نشدن سایت، به روش های رفع این مشکل بپردازیم. با ما همراه باشید.

ایندکس شدن سایت یعنی چی؟

زمانی که سایت خود را طراحی کرده و شروع به فعالیت می کنید، قدم اول پس از راه اندازی سایت، ایندکس کردن و معرفی کردن سایت به گوگل است. چون همان طور که از نام آن پیداست ایندکس کردن یعنی قرار گرفتن سایت و محتوای سایتتان در موتورهای جستجو مانند بینگ، یاهو و موتور جستجوی گوگل. در واقع شما با معرفی سایت خود در گوگل از او می خواهید که سایت را بررسی کرده و هنگام جستجو بتواند آن را به کاربران نمایش دهد. این موضوع زمانی حائز اهمیت است که شما یک سایت خبری یا سایتی دارای محصولات ویژه باشد و قصد فروش آن ها را در بازه زمانی مشخص و خاصی دارید و نمایش داده شدن سایت شما جز اهمیت های اولیه شما در حوزه کسب و کار است. اما گاهی اوقات ممکن است این اتفاق رخ ندهد و سایت شما ایندکس نشود. ایندکس نشدن سایت در نتایج موتور جستجو می تواند باعث ضرر و زیان فراوانی برای سایت شود.

دو مورد عمده ایندکس نشدن سایت

پس از طراحی سایت و منتشر کردن محتوا و پس از مدتی که با استفاده از ابزار کمک کننده به وب مستران یا سئو کاران متوجه خطاها یا اشتباهاتی رایجی که ممکن است برای هر سایتی پیش آید روبرو می شوند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای برخی از سایت ها پیش بیاید ایندکس نشدن سایت در گوگل است. در واقع اولین قدم برای ورودی گرفتن از گوگل، این است که سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده شود.

دو مورد عمده ایندکس نشدن سایت می تواند به صورت زیر باشد:

  1. زمان ایندکس شدن سایت با تاخیر انجام می شود.
  2. صفحات سایت به طور کلی ایندکس نشده اند.

زمانی که سایت شما با تاخیر ایندکس می شود و پس از منتشر کردن پست جدید در سایت صفحه جدید ایندکس نمی شود، یکی از رایج ترین روش هایی که پیشنهاد می شود ایندکس کردن سایت از طریق سرچ کنسول گوگل است که “مطالعه مقاله آموزش کامل کار با وب مستر جدید” می تواند در این راستا به شما کمک نماید. برای ایندکس کردن سایت بهتر است پس از وارد شدن از طریق اکانت جی میل خود، از طریق گزینه sign in لینک سایت خود را ثبت و وریفای کنید.

 

ایندکس نشدن سایت در نتایج گوگل

برای حل کردن مورد دوم ایندکس نشدن در مقاله سایت زیزی گو همراه ما باشید تا راه حل های پیشنهادی و تجربه شده توسط تیم زیزی گو را با شما به اشتراک بگذاریم.

خطاهای تاثیر گذار در ایندکس نشدن صفحات سایت

خطای DNS: این خطا به نام سیستم نام دامنه و مخفف عبارت Domain Name System است. در صورت مشاهده این خطا باید بدانید ایندکس شدن سایت را تحت تاثیر قرار داده است. دلیل مشاهده این خطا این است که ربات گوگل به دلایلی مثل dns lookup یا dns timeout است که یعنی ربات نمی تواند به دامنه سایت شما متصل شود. برای رفع این مشکل از شرکت ارائه دهنده خدمات هاست بخواهید تا سریع این مشکل را در سایت شما رفع نمایند تا در مرحله اول بررسی شدن توسط ربات های گوگل قرار بگیرید.

روش حل کردن خطای DNS

  1. وارد سرچ کنسول شوید. آدرس سایت خود را وارد کنید. به دو طرق می توانید خطا را بررسی کنید.
  2. گزینه URL Inspection را انتخاب کنید تا متوجه شوید ربات گوگل چگونه بین صفحات سایت می خزد.
  3. گزینه DNS را انتخاب کنید تا بررسی کنید که موتور جستجوی گوگل می تواند سایت شما را به درستی Fetch کند یا خیر؟
  4. در این مرحله بررسی کنید که سرور سایت خطاهای سایت خطاهایی مانند ۵۰۴ یا ۴۰۴ را نمایش می دهد یا خیر؟ در این صورتی که سایت ایندکس نشده باشد ،سرور میزبان سایت شما خطای ۴۰۴ یا ۵۰۴ را نمایش می دهد چون این خطا در مقایسه با خطای dns دقیق تر است.

دلایل ایندکس نشدن سایت

۱- عدم معرفی www به سرچ کنسول

یکی از دلایل شایع ایندکس نشده سایت این است که www یک زیر دامنه است و باید توجه داشته باشید http://example.com و http://www.example.com با یکدیگر متفاوت هستند. پس برای این که مالکیت هر دو آدرس به صورت مجزا به سرچ کنسول گوگل معرفی شود و سایت ایندکس گردد، هر دو آدرس را در GWT ثبت و وارد نمایید.

۲- عدم تعریف نقشه سایت

دلیل دوم ایندکس نشدن این است که گوگل سایت شما را پیدا نکرده است. برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد می شود که نقشه سایت خود در sitemap.xml وارد کنید و از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. در صورتی که یا عملکرد نقشه سایت صحیح نیست یا از ابتدا نقشه سایت را وارد نکرده اید، مشکل ایندکس نشدن سایت از سمت خود شما است.

 

نقشه سایت

۳- عدم ارسال درخواست بررسی از طریق سرچ کنسول

در خواست خزیدن و بررسی شدن سایت را به گوگل دهید. برای این کار لازم است وارد ابزار منحصر به فرد سرچ کنسول شوید، آدرس اصلی سایت و یا صفحه ای که می خواهید بررسی و ایندکس شود را از طریق انتخاب گزینه inspect any url وارد کنید.

۴- مسدود شدن سایت در robots.txt

قبل از پرداختن به مسدود شدن در این فایل بهتر است تا بدانیم robots.txt چیست؟ این فایل وظیفه محدود کردن دسترسی ربات های موتور جستجوی گوگل برای بررسی محتوای سایت شما را بر عهده دارد. قبل از فعال کردن این فایل، ربات خرنده گوگل همه محتوا و صفحات سایت شما را بررسی می کند. اما پس از فعال کردن robots.txt، دسترسی محدود خواهد شد.

اهمیت استفاده از فایل این است که قابلیت خواندن مطالعه محتوا فقط برای کاربران قابل مشاهده است و در صورتی که محتوای تکراری در سایت منتشر شود از دید ربات های گوگل و احتمال جریمه شدن در امان می ماند. پس اگر دلیل ایندکس نشدن سایت فعال بودن robots.txt است که می توانید از طریق حذف کردن این کد این خطا را برطرف کنید.

۵- وجود مطالب تکراری در سایت

زمانی که محتوای تکراری در سایت منتشر شود و در موتور جستجوی گوگل محتوای سایت شما در چند سایت دیگر هم وجود داشته باشد، گوگل به اشتباه از ایندکس کردن سایت شما خودداری می کند. برای جلوگیری از این مشکل کافی است تگ Rel canonical را فعال نمایید.

محتوای تکراری

۶- فعال بودن تنظیمات حریم خصوصی

ببرخی از طراحان ستین که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند، در ابتدا از طریق تنظیمات حریم خصوصی و فعال کردن آن به دلیل کامل نبودن یا سئو نبودن سایت آن را از نگاه گوگل مخفی نگه می دارند و بعد فراموش می کنند که این گزینه را غیر فعال کنند. برای برطرف کردن این مشکل هم کافی این گزینه را غیر فعال کنید.

 

۷- فعال بودن no index در تگ meta robots

بسیاری از وب مستران ترجیح می دهند که پس از تکمیل شدن محتوای سایت، سایت را به گوگل معرفی کنند و پیش از آن، سایت توسط ربات های خزنده گوگل بررسی نشود. اما گاهی وب مستران فراموش می کنند که این تگ را غیر فعال کنند. برای رفع این مشکل نیز می توانید از قسمت هدر، کد زیر را حذف کنید.

  ۸- استفاده از زبان برنامه نویسی javascript

گوگل سایت هایی که با زبان جاوااسکریپت توسعه داده شده اند را نیز ایندکس می کند. اما ایندکس شدن این زبان به آسانی نیست و در بسیاری از مواقع سایت هایی که با فریمورک هایی نظیر node js. react و angular کدنویسی شده اند، به درستی توسط گوگل شناخته نمی شوند. اگر از این موضوع مطلع نبوده اید و در پیکر بندی سایت از زبان جاوااسکریپت استفاده کرده اید، باید بدانید که ممکن است سایت شما توسط گوگل ایندکس نمی شود.

۹- کاهش سرعت سایت

در صورتی که سایت شما حجم زیادی داشته باشد، همین باعث کاهش سرعت لود شدن سایت می شود که این جز پارامترهایی است که گوگل در مورد آن نظر منفی دارد و احتمالا این گونه سایت ها هم ایندکس نخواهد شد.

کاهش سرعت سایت

سخن پایانی

ایندکس شدن صفحات سایت یکی از موارد موثر در بهینه بودن سایت و رتبه گرفتن از گوگل و قرار گرفتن در صفحه اول است. لذا پرداختن به آن، بررسی این که سایت ایندکس شده یا نشده است و در صورت ایندکس نشدن برطرف کردن و رفع خطای مرتبط، از مهمترین فعالیت هایی است که بایستی در هر سایت انجام شود.

در صورت بروز خطای فنی و نداشتن دانش کافی در بررسی ایندکس شدن سایت و موارد فنی دیگر، با سایت زیزی گو همراه باشید تا به روزترین مقالات را با شما به اشتراک بگذاریم و با ارائه خدمات بهینه سازی سایت و تولید محتوا باعث افزایش رتبه سایت شما شویم.

ارسال پاسخ