کلود استاندارد چیست؟

مانند تمامی فیلدهای دیگر در تکنولوژی های مدرن، رایانش ابری و کلود استاندارد هایی دارند که میبایستی در ارائه این سرویس ها رعایت شوند.

استفاده از سرویس های کلود غیر استاندارد یا ناامن میتواند اطلاعات ما را در دسترس افراد دیگر قرار داده و یا امکان سو استفاده هکرها از این اطلاعات را فراهم نماید.

پس لازم است تا ویژگی های یک سرویس کلود استاندارد را بدانیم و در انتخاب سرویس ابری مورد استفاده خود دقت لازم را به عمل آوریم.

همچنین در صورتی که حافظه های کلود مورد استفاده ما از استاندارد های لازم بهره مند باشند، امنیت اطلاعات کلود ما، بسیار بالاتر از حالت عادی و استفاده از حافظه های محلی و فیزیکی خواهد بود.

سرویس کلود

سرویس ابری در ایران

خوشبختانه در سال های اخیر در ایران نیز شرکت های متعددی سرویس کلود را به کاربران ارائه کرده اند که علی رقم فاصله بسیار زیاد آنها با یک کلود استاندارد و مشکلاتی که در ارائه این سرویس دارند، میتوانند زمینه ای برای دستیابی کشور ما به این نوع از سیستم های مدرن و کارآمد را ایجاد کنند.

 

ویژگی های یک سرویس کلود استاندارد

  • در یک سرویس کلود استاندارد، هزینه های مشتری باید بر اساس فضای مورد استفاده او باشد و در صورتی که مشتری بخواهد امکان اجاره یک سرور کلود اختصاصی نیز برای او فراهم باشد.
  • یک کلود استاندارد قابلیت انعطاف بالا دارد و کاربر میتواند در هر لحظه فضای ابری مورد استفاده خود را کاهش و یا افزایش دهد.
  • مهم است که سرویس کلود مورد استفاده ما دارای امکان بک آپ گیری باشد و البته پشتیبانی خوبی برای بازیابی اطلاعات در زمان بروز مشکل داشته باشد . دسترسی به اطلاعات از دست رفته یکی از مهمترین نکته ها برای نتخاب یک کلود استاندارد است.
  • ارائه دهندگان سرویس های کلود بایستی علاوه بر پشتیبانی کامل از اطلاعات مشتریان، دارای برنامه های چند لایه ای امنیت داده و چندین سرور بک آپ باشند تا بروز مشکلات داخلی برای این ارائه دهندگان نیز به راحتی قابل پیش بینی و مدیریت باشد.

 

 

استاندارد کلود از دید اتحادیه امنیت CSA

توجه انجمن امنیت اطلاعات (Information Security Community) در سال 2008 به مسایل و فرصت های حول محور رایانش ابری (Cloud Comoputing) جلب شد.

مفهوم اتحادیه امنیت کلود یا CSA (Cloud Security Alliance) در ماه نوامبر 2008  و در انجمن ISSA SISO در لاس وگاس به وجود آمد.

با ارائه ای از Jim Reavis در مورد ترندهای جدید و نوظهور در دنیا که شامل پیشنهادی درباره ایمن کردن رایانش ابری بود، جیم ریویس و نیلز پاولمن طرح اولیه ای برای هدف  و ماموریت اصلی CSA ایجاد کردند.

در اوایل دسامبر 2008، یک سری از ملاقات های بین کمپانی ها بهمراه لیدرهای اقتصادی،باعث تاسیس CSA شد.

ارتباط CSA با انجمن امنیت اطلاعات برای ایجاد محصول اولیه کار خود برای کنفرانس RSA 2009 منجر به ده ها داوطلب برای تحقیق، تألیف، ویرایش و بررسی اولین روزنامه سفید (گزارش) CSA شد.

انجمن CSA برجسته ترین سازمان جهانی است که به تعریف و افزایش آگاهی درباره بهترین روش ها برای کمک به اطمینان از یک محیط امن رایانش ابری اختصاص دارد.

CSA

 

فعالیت های CSA در حوزه امنیت و استاندارد کلود

CSA با استفاده از تخصص در موضوعات پزشکان، صنعت، انجمن ها، دولت ها و اعضای سازمانی و فردی آن می تواند تحقیقات خاص امنیت ابری، آموزش، صدور گواهینامه، رویدادها و محصولات را ارائه دهد.

فعالیت ها ، دانش و شبکه گسترده CSA به نفع کل جامعه است که تحت تأثیر کلود قرار گرفته است؛ از ارائه دهندگان و مشتریان گرفته ، تا دولت ها ، کارآفرینان و صنعت اطمینان؛ و تالار گفتگویی را فراهم می کنند که از طریق آن احزاب مختلف می توانند برای ایجاد و حفظ فضای کلود قابل اعتماد همکاری کنند.

 

CSA محبوب ترین برنامه صدور گواهینامه ارائه دهنده امنیت کلود ، CSA Security ، Trust & Assurance Registry (STAR) ، یک برنامه اطمینان سه طبقه ارائه دهنده ارزیابی خود ، حسابرسی شخص ثالث و نظارت مستمر را اجرا می کند.

CSA همچنین برنامه مشاوره جهانی CSA را مدیریت می کند ، یک برنامه حرفه ای که آن را ایجاد کرده و به کاربران کلود امکان می دهد تا با شبکه ای از متخصصان امنیتی و سازمان های معتبر کار کنند که خدمات حرفه ای مناسب را بر اساس بهترین روش های CSA ارائه می کنند.

در سال 2009 ، CSA راهکارهای امنیتی ای را برای نقاط حیاتی رایانش ابری منتشر کرد ، و یک نقشه راه عملی و کاربردی برای مدیرانی که می خواهند  نرم افزار Cloud Paradigm را با خیال راحت و مطمئن نصب کنند ، ارائه داد.

سال بعد (2010) ، CSA اولین گواهینامه استفاده از مفهوم امنیت ابری به نام گواهینامه دانش امنیت کلود (CCSK) را راه اندازی کرد این گواهی نامه معیار صلاحیت حرفه ای در امنیت رایانش ابری ، همراه با ماتریس کنترل های کلود (CCM) ، تنها چارچوب جهانی در این زمینه  است.

رایانش ابری

اهمیت امنیت در استفاده از کلود استاندارد

  • برنامه تحقیقاتی جامع CSA با همکاری صنعت ، آموزش عالی و دولت در مقیاس جهانی کار می کند.
  • تحقیقات CSA به بی طرفی فروشنده ، سرعت و یکپارچگی نتایج افتخار می کند.
  • انجمن CSA به جز قطب جنوب در همه قاره ها حضور دارد.
  • با داشتن دفاتر ، مشارکت ها ، سازمان های عضو و زیر مجموعه های خود ، همیشه کارشناسان CSA در نزدیکی شما هستند.
  • CSA ده ها رویداد آموزشی با کیفیت بالا در سراسر جهان و به صورت آنلاین برگزار می کند.

 

هنگام مهاجرت سازمان ها به کلود ، آنها به متخصصان امنیت اطلاعات که از تخصص بالا در حوزه cloud computing برخوردار هستند، نیاز دارند.

گواهینامه CCSK به عنوان استاندارد تخصصی امنیت کلود شناخته شده است و به شما یک درک منسجم و بیطرفانه از فروشنده در مورد چگونگی تامین امنیت اطلاعات در cloud را می دهد.

 منبع : برتینا

گردآوری : زیزی گو

ارسال پاسخ