چگونه سئوی سایت رقبا را بررسی کنیم؟

در دنیای رقابتی امروز، داشتن اطلاعات در زمینه توانایی رقبا امری بسیار مهم و حیاتی برای موفقیت به شمار می رود. در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو نیز همواره یکی از چالش متخصصان این زمینه، اطلاع از وضعیت سئوی سایت رقبا است.

اهمیت آنالیز سایت رقبا

پیش از شروع هر کسب و کار حرفه ای لازم است که میزان فعالیت رقبا، نحوه کارکرد، نقاط ضعف و مثبت آن ها شناسایی شود تا روند و زمان شروع به کار و پس از ادامه دادن فعالیت سریع و تا حدی آسان تر انجام شود. این مقاله به نحوه درست بررسی سئوی سایت رقبا می پردازد.

اینجا بحث رقابت در میان است و نه حذف کردن رقبا از صحنه کسب و کار. این امری بدیهی است که پس از گذشت زمان نکته ای که برای کسب و کاری مهم است، افزایش رضایت مشتریان و در نهایت وفاداری آنان است.

در این مقاله به معرفی روش های بررسی و آنالیز رقبا پرداخته می شود و از این طریق می توانید سایت خود را با رقبایی که کسب و کار مشابه با شما دارند، بررسی کرده و گام های مثبت و هدفمند در جهت نزدیک شدن به هدف خود که افزایش رضایت مشتریان و افزایش ترافیک سایت است، شوید.

آنالیز و بررسی سئوی سایت رقبا به شما به منظور افزایش فروش، آشنایی با خدمات و محصولات، کسب در آمد یا حتی تولید و انتشار محتوا که هدف از آن افزایش بازدید از سایت است، کمک می نماید.

اولین قدم برای آنالیز سئوی سایت رقبا

شما قبل از انتخاب و شروع کسب و کار خود، این را باید بدانید که رقبای شما در چه سطحی هستند؟

قدم اول برای شروع آنالیز رقبا این است که یک چک لیست برای بررسی دقیق تر و جزئی تر آماده کنید. این چک لیست می تواند زمان شروع فعالیت کسب و کار (قدمت) و میزان تجربه آن ها، اعضای فعال در محیط کار، بررسی استراتژی کسب و کارهای مشابه، تفاوت در سطح دانش و تجربه افراد و نیروهای فعال در محیط کار را شامل شود.

بخش بندی رقبا یا Segmentation

این امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است که هزاران کسب و کار یا مشابه یا دقیقا همانند شما وجود دارد و همه آن ها نیز به دنبال موفقیت و کسب درآمد برای خود هستند. از این رو برای ادامه دادن و ارجحیت یافتن نسبت به رقبا لازم است سه مورد زیر را در نظر داشته باشید و آن را بررسی کنید:

 • شناسایی و بررسی نقاط قوت و نقاط ضعف رقبا و عدم تکرار نقاط ضعف آنان
 • توجه به نقاط قوت خود و هدفمندتر کار کردن در راستای تقویت نقاط قوت
 • انتخاب niche marketing و بازاری که رقابت در آن کمتر است.

آنلاین یا آفلاین؟

با وجود گسترش اینترنت و دسترسی آسان همه به آن، هنوز برخی از افراد پیاده سازی در فضای کسب و کار آفلاین را به کار در فضای آنلاین ترجیح می دهند، با این وجود باید بازار هدف رقبای خود را در فضای آنلاین و آفلاین را بررسی و با کار خود مقایسه کنید.

 

در صورتی که رقبای شما در فضای آنلاین مشغول فعالیت هستند، شبکه های اجتماعی که از آن استفاده می کنند، میزان فروش نسبی و تقریبی آنان، چگونگی و کیفیت محتوای آن ها، محصولات و خدمات آنان را بررسی کرده و در یک جدول وارد نمایید:

 • نام برند یا شرکت یا موسسه
 • محصولات و خدمات
 • آدرس سایت و بررسی سئو آن
 • آدرس شبکه اجتماعی و میزان فعالت در آن
 • مشتریان هدف (بازار هدف)
 • شعار رقیب یا رقبا
 • تعداد برگزاری کمپین در یک سال
 • بررسی قیمت خدمات و محصولات
 • بررسی چگونگی ارتباط رقیب با مشتریان

همان طور که در جدول بالا مورادی ذکر شد، در اینجا مطلب مهم و مورد نظر بررسی وضعیت سئو سایت رقبا مطرح است. دلیل اهمیت بررسی وضعیت سئو رقبا این است که اگر به تازگی اقدام به راه اندازی سایت کرده اید.

قدم اول بررسی سه سایت اول در نتایج جستجوی گوگل است که از چه کلماتی در تولید محتوا استفاده کرده اند، بازدید سایت آن ها چند در صد است؟ بررسی نرخ Bounce Rate سایت، میزان ترافیک ورودی به سایت، لینک های خارجی و داخلی سایت و مواردی از این قبیل باید بررسی شود.

کسب و کارهایی که سایت آن ها در صفحه اول گوگل هستند، رقبای اصلی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند.

بررسی کلمات کلیدی سایت رقبا

کلمات کلیدی سایت رقبا را چک کنید:

یکی از بهترین ابزار برای بررسی کلمات، ابزارهای زیر هستند که از طریق آن مفید و کاربردی بودن کلمات کلیدی سایت خود و سایت رقبا را بررسی کنید:

 1. search console google: در حال حاضر سرچ کنسول گوگل بهترین ابزار برای بررسی سایت است که در مقاله موجود در سایت زیزی گو آموزش کامل کار با سرچ کنسول گوگل توضیح داده شده است. از طریق این ابزار کوچک ترین اقدامات و مراحلی که در سایت انجام شده است، میزان رقابت بین کلمات کلیدی در بازههای متفاوت و … قابل مشاهده است.
 2. keywordtools.ir: این سایت، سایتی رایگان برای بررسی عینی و سریع کلمات کلیدی است که در قدم اول باید محدوده جغرافیایی خود که کشور شما است را انتخاب کنید و سپس کلمه کلیدی مورد نظر خود را در حوزه مربوط به کسب و کارتان بررسی نمایید.

چگونه کلمه کلیدی مناسب انتخاب کنیم؟

 1. Brain Storming – بارش فکری: با کاربر همزاد پنداری کنید و نیاز آن ها را بشناسید و در موارد دقیق تر برای کاربران ارزش افزوده ایجاد کنید مانند نوشتن مقالات رایگان، ارسال رایگان محصولات، دانلود رایگان و …
 2. استفاده از گوگل: هنگام جستجوی ساده در گوگل، کلمات و عباراتی را که توسط گوگل پیشنهاد می شود یادداشت کرده و در مورد آن جستجو و تحقیق کنید.
 3. استفاده از – keyword planner
 4. استفاده از ابزارkwfinder

 

به طور کلی موتور جستجوی گوگل پارامترهایی برای رتبه بندی سایت ها دارد از جمله:

 1. dwell time: این پارامتر برای گوگل است که از طریق آن فاصله بین رفت و آمد کاربر به گوگل را بررسی می کند. این مورد با time on site که در واقع میزان ماندگاری کاربر در سایت است، متفاوت می باشد.
 2. دامنه سایت: هنگام تهیه دامنه نباید دامنه ای که بیش از ۱۰ سال وجود داشته است، تهیه نمایید. (منظور از دامته اولین باری است که دامنه توسط گوگل ایندکس شده است.)
 3. معماری داخل سایت که جز موارد seo on site است.  سرعت لود شدن و بار گذاری صفحه هنگام کلیک بر روی آن
 4. بروز رسانی محتواهای قدیمی سایت :این امری اجتناب نا پذیر است که علم در حال به روز رسانی و تغییر و تحولاتی هر چند اندک است. این نکته را در نظر داشته باشید که پس از مدتی محتوای سایت را به روز رسانی کنید.
 5. استفاده از مالتی مدیا در محتوای صفحه :محتوا فقط محدود به متن نیست. از صوت (پادکست)، تصاویر و ویدئو های منحصر به فرد و جذاب استفاده کنید. استفاده از ویدئو در سایت تاثیر مستقیم در افزایش زمان خواهد داشت.
 6. ماندگاری کاربر در سایت و در نتیجه کاهش bounce rate
 7. توجه به استفاده از متا تگ های صحیح

بررسی وضعیت سئو سایت رقبا

سایت های موجود برای بررسی وضعیت سئو سایت رقبا

SEO SiteCheckup: همان طور که در بالا در مورد سرعت لود شدن صفحه سایت توضیح دادم، توسط این ابزار می توان سرعت بار گذاری سایت، رسیپانسیو بودن صفحه سایت از موبایل و برای شبکه های اجتماعی و میزان امنیت صفحه قابل بررسی است.

Meta Tag Analyzer: در مورد هفتم پارامترهای رتبه بندی توسط گوگل اشاره شد که متا تگ جز پارامترهای مهم است. متا تگ نمایانگر کلمات شاخصی است که در یک صفحه از سایت استفاده شده و مرتبط با محتوای سایت است. ابزار این سایت به شما کمک می کند تا تگ های مورد نظر و مفید برای سایت را تحلیل و انتخاب نمایید.

The Web Checker: از طریق وارد کردن آدرس سایت https://gf.dev و انتخاب یکی از ابزار سایت از جمله ظاهر سایت، عملکرد سئو سایت، میزان امنیت سایت، طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری مناسب و صحیح.

 

Bing Seo Analyzer: لینک های داخلی و خارجی از عوامل تاثیر گذار در سئو سایت است که در مقاله اصول لینک سازی داخلی و اصول لینک سازی خارجی روش لینک سازی به طور کامل توضیح داده شد. با استفاده از ابزار موجود در سایت https://www.bing.com/toolbox/webmaster بک لینک ها و کلمات کلیدی مرتبط و انکر تکست ها را بررسی و تحلیل نمایید. مزیت ویژه این سایت این است که پس از تحلیل بک لینک های سایت شما، روش های جدید به شما پیشنهاد می کند.

Woorank: شعار این سایت این است که “یک روش ساده برای سئو وجود دارد.” این سایت یکی از سایت های مطرح برای بررسی نام دامنه و بررسی و پیشنهاد دامنه هایی با نام مشابه، قابلیت های بررسی ریسپانسیو بودن برای موبایل را ارائه می دهد.

Ahrefs:در مقاله بررسی چگونه متوجه شویم چه سایت هایی به ما لینک داده اند؟ در مورد روش های بررسی بک لینک ها توضیح داده شد. یکی از سایت های معتبر و قوی در بررسی بک لینک های سایت، سایت https://ahrefs.com است، چرا که یکی از موارد و پارامترهای مهم در رتبه بندی توسط گوگل لینک سازی و بک لینک ها هستند.

Lipperhey: ساختار و عملکرد این سایت همانند ابزارهای سایت Woorank است که عملکرد سئو سایت را به صورت کامل بررسی کرده و شناسایی می کند.

Website Grader: این سایت ابزاری را به شما ارائه می دهد که از طریق آن می توانید سایت خود را قوی تر کنید. تمرکز و عملکرد این سایت بر روی عملکرد سایت شما، ریسپانسیو بودن سایت برای موبایل، سئو سایت (بهینه بودن سایت برای موتورهای جستجو) است.

Nibbler: این سایت بر اساس معیارهای زیادی سایت شما را بررسی می کند و بر این اساس به سایت شما یک رتبه و نمره اختصاص می دهد. از طریق آدرس https://nibbler.silktide.com/ وارد سایت شده، آدرس سایت خود را وارد کرده و عملکرد را به عهده سایت بگذارید و پس از آن ایرادات سایت خود را بر طرف نمایید.

MOZ: یکی از مشهورترین ابزار برای تحلیل سئو، محتوای سایت و تحلیل کلی سایت، سایت moz.com است. از طریق این سایت می توانید رتبه کلمات کلیدی سایت خود را بررسی کنید. یکی از معایب عمده این سایت این است که نمی توانید رتبه رقبای خود را مشاهده کنید و باید این کار را به سایت الکسا بسپارید.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که متاسفانه برخی از این ابزار برای کشور ایران محدود شده است و امکان بررسی توسط نسخه آزمایشی این ابزار قابل بررسی است.

ارسال پاسخ