پروتکل https به جای http در سئو سایت

استفاده از https چه مزایایی برای سئوی سایت دارد؟ به اهمیت پروتکل https به طور اجمالی اشاره داشتیم. بهینه کردن سایت و رفع ایرادات فنی از مهم ترین اقداماتی است که هر مدیر سایت باید رعایت کند. هر ساله کمپانی گوگل از ایجاد تغییرات عمده در الگوریتم ها و فاکتورهایی که در سئوی سایت تاثیر […]

استفاده از https چه مزایایی برای سئوی سایت دارد؟

به اهمیت پروتکل https به طور اجمالی اشاره داشتیم.

بهینه کردن سایت و رفع ایرادات فنی از مهم ترین اقداماتی است که هر مدیر سایت باید رعایت کند. هر ساله کمپانی گوگل از ایجاد تغییرات عمده در الگوریتم ها و فاکتورهایی که در سئوی سایت تاثیر مثبت دارد، رونمایی می کند.

در آگوست سال ۲۰۱۴ گوگل اعلام کرد پروتکل HTTPS مستقیما در بهبود جایگاه Ranking سایت تاثیر مثبت دارد. مدیران سایت از این پروتکل در بهبود رتبه و رنکینگ سایت استفاده کردند. اگر کاربر ساده باشید یا مدیر یک سایت، ایجاد امنیت سایت برای تبادلاتی که صورت می گیرد، اهمیت زیادی دارد.

برای درک اینکه چرا گوگل به پروتکل های سایت اهمیت می دهد، لازم است با تفاوت ببین پروتکل http و https آشنا شویم. همچنین توضیح دهیم که چگونه باید بین این دو پروتکل سوییچ کنیم؟

پروتکل http ,https

پروتکل HTTP چیست؟ (Hyper Text Transfer Protocol)

پروتکل http یک سیستم برای ارسال و دریافت اطلاعات در اینترنت است. این پروتکل جزء پروتکل های لایه ای اپلیکیشن است. تمرکز آن روی چگونگی ارائه اطلاعات به کاربران است. به این پروتکل اصطلاحا stateless گفته می شود. به این معنی که اطلاعاتی را در مراحل قبلی ارسال داده در دیتابیس خود ذخیره نمی کند.

مزیت حالت state less این است که زمانی برای ثبت اطلاعات گرفته نمی شود و ارسال اطلاعات سریع تر انجام می شود. این پروتکل برای دسترسی به صفحات HTML و اکثر منابع در کنار این پروتکل استفاده می شود. از پروتکل HTTP در وب سایت هایی که  اطلاعات مهم مثل شماره کارت اعتباری نیاز دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتکل HTTPS چیست؟ (Secure Hyper Text Transfer Protocol)

به https اصطلاحا پروتکل امن http گفته می شود. معنای لغوی این اصطلاح به معنی انتقال ابر متن و برای برقراری ارتباطات امن و سریع است. این پروتکل برای انتقال اطلاعات به صورت امن طراحی و توسعه داده شده است. برای سایت هایی که اطلاعات مهم کاربران دریافت می شود، ایجاد امنیت اهمیت دارد و پروتکل Https این امنیت را فراهم می کند.

زمان طراحی و توسعه https از همان اصول پروتکل http استفاده شده و به همین دلیل شبیه یکدیگر عمل می کنند. کلاینت https و http به عنوان یک نمونه می تواند مانند یک مرورگر اینترنتی عمل کرده و یک مسیر ارتباطی در پورت استاندارد بین خود پروتکل و سرور ایجاد کند. در طراحی و توسعه پروتکل از SSL استفاده شده و  HTTPS امنیت بیشتری را برای انتقال اطلاعات فراهم می کند.

 

این مهم ترین تفاوت بین پروتکل های https و http است.

همه نرم افزارها و دستگاه هایی که از این پروتکل ها پشتیبانی می کنند، https نسخه ایمن شده پروتکل HTTP هستند. پروتکل HTTPS برای رمزگذاری ارتباطات مختلف از دو پروتکل امن SSL و TLS استفاده می کند. هر دو پروتکل امن از سیستم ساختار نامتقارن استفاده می کنند و این سیستم رمز گذاری نامتقارن از دو کلید خصوصی و عمومی استفاده می کند.

روند استفاده این پروتکل بدین صورت است که می توانید اطلاعات سایت خود را با رمز عمومی بارگذاری کرده و با کلید خصوصی باز کنید و مجددا همین روش را بر عکس انجام دهید. این کلید خصوصی برای افزایش امنیت سایت نزد صاحبان سایت قرار دارد.

مزایای https به http

تفاوت بین پروتکل HTTP و HTTPS چیست؟

تفاوت اصلی بین دو پروتکل در افزایش امنیت اطلاعات انتقال برای سایت است. این دو پروتکل به چگونگی دریافت اطلاعات و نمایش آن در مقصد اهمیتی نمی دهند . با این وجود استفاده از پروتکل https طرفداران زیادی دارد . آن هم به دلیل ایجاد لایه های امنیتی در انتقال داده از یک نقطه به نقطه دیگر است.

پروتکل HTTPS به طور پیش فرض از پورت ۴۳۳ پروتکل TPS (Transaction Processing System)(سیستم پردازش تراکنش) استفاده می کند. بنابراین این دو پروتکل از دو نوع ارتباط متفاوت استفاده می کنند. بنابر گفته در سطر بالا، پروتکل https برای افزایش امنیت از پروتکل دیگری به نام ssl برای انتقال اطلاعات خام استفاده می کند.

به دلیل استفاده از SSL  به اعتبار سایت از دید گوگل افزوده می شود و موضوع برای گوگل متفاوت می شود. چون پروتکل https به نمایش بصری داده ها اهمیت می دهد.

 

گوگل در مورد پروتکل HTTPS چه دیدگاهی دارد؟

مهم ترین دلیلی که گوگل سایت های HTTPS را ترجیح می دهد، تامین امنیت بیشتر اطلاعات در تبادل کاربر و سرور است. گرفتن گواهی نامه امنیتی برای سایت گاهی ممکن است دشوار باشد. به همین دلیل که سایت هایی که از پروتکل https استفاده می کنند هزینه و انرژی بیشتری را صرف می کنند، رتبه های بالاتری را در نظر می گیرد.

 

وقتی سایت گواهی نامه امنیتی SSL دریافت می کند، آن صادر کننده به عنوان تامین کننده امنیت و شخص سوم ارتباط بین کاربر و سرور ، نقش خود را ایفا می کند.

زمانی که کاربر سایتی را جستجو می کند، مرورگر به یک سایت دارای گواهی نامه امنیتی می رسد و سپس اطلاعات آن را با صادر کننده گواهی چک کرده و در صورت تایید، ارتباط امن و انتقال اطلاعات را فراهم می کند.

اگر کاربر تفاوت بین این دو پروتکل را بداند و هنگام جستجو سایت هایی با پروتکل https را ببیند، با اعتماد بیشتری خرید می کند یا اطلاعات خود را در سایت ثبت می کند.

گوگل هم این فاکتور را به عنوان یک فاکتور تاثیرگذار و مثبت در افزایش رتبه سایت می شناسد. همچنین اگر از ابزارهای آنلاین برای بررسی کلمات کلیدی استفاده کنید؛ می بینید که گوگل به سایت هایی که از پروتکل https استفاده کردند، رتبه بالاتری داده است. (فراموش نکنید که این فقط یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در بهبود رتبه سایت است.)

به همین دلیل تغییر پروتکل سایت های http به پروتکل https می تواند یکی از مهم ترین و اولین اقدام ها برای بهبود رتبه سایت باشد.

لایه های امنیتی TLS

به صورت تخصصی تر، داده هایی که از طریق پروتکل امن https ارسال می شود، توسط پروتکل TLS امن می شوند. در واقع TLS سه لایه امنیتی زیر را به داده ها اضافه می کند که به شرح زیر است:

 • رمز نگاری: رمز نگاری کردن اطلاعات لازم و موجود در سایت برای افزایش امنیت آن.
 • حفاظت از داده ها: جلوگیری از تخریب شدن یا دست کاری داده ها طی فرایند انتقال داده ها.
 • اعتبار سنجی: تایید وب سایت مورد نظر کاربر و اثبات عدم ریدایرکت شدن آن به آدرس دیگر.

با وجود لایه های امنیتی بالا، مهمترین پارامتر در بهبود رتبه سایت، تولید محتوا است که حتی بیشتر از پروتکل https روی رتبه سایت تاثیر مثبت دارد. طبق تحقیقاتی، درصد کمی از سایت های https جزء سایت های اسپم (هرزنامه) هستند و همین موضوع سبب اطمینان بیشتر کاربران می شود.

 

مزایا و تاثیر تغییر پروتکل http به پروتکل https

تغییر پروتکل و انتقال به HTTPS در زمینه سئوی سایت هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و حتی تاثیر زیادی روی افزایش رتبه سایت تا مدت زیادی روی سایت دارد. برای تاثیرگذاری مثبت و جلوگیری از ایجاد اثرات منفی باید تغییر پروتکل اصولی انجام شود.

اصولی ترین روش پس از تغییر پروتکل این است که آن را رسما به گوگل اطلاع دهید. گوگل برای افزایش اطلاعات کاربران روش های زیر را هنگام تغییر پروتکل معرفی کرده است:

 • قبل از تغییر پروتکل نوع گواهی نامه امنیتی را تعیین کنید. (multi Domain- Single domain- Wild card)
 • هنگام رمز نگاری از رمز نگاری ۲۰۴۸ استفاده کنید.
 • از url های مرتبط برای منابعی که در همان domain وجود دارد، استفاده نمایید.
 • از URL های مرتبط برای Sub domain ها استفاده نمایید.
 • به ربات های گوگل فایل (txt) اجازه پیمایش پروتکل https را بدهید.
 • با استفاده از متا تگ Index ، اجازه ایندکس صفحات پروتکل https را به موتورهای جستجو دهید.
 • تغییر پروتکل سایت را با استفاده از نرم افزارهای آنالیز سایت (web master google tools) چک کنید.

تغییر http به https

روند تغییر پروتکل http به https

اگر با پروتکل های https و http، TLS، SSL و… آشنایی ندارید، توصیه می کنم مطالعه مختصری در مورد پروتکل های مختلف داشته باشید، سپس روش های زیر را اجرا کنید:

 • در خواست گواهینامه CSR: قبل از تغییر پروتکل برای سرور سایتتان یک امضای گواهی نامه یا CSR در خواست دهید.
 • از نرم افزار مناسب برای تولید CSR استفاده کنید.
 • الگوریتم Hash مناسب و ترجیحا با توصیه یک کارشناس سئو را انتخاب کنید.
 • تاریخ انقضای گواهی نامه امنیتی را به صورت دستی انتخاب نمایید.

سخن پایانی

فعال کردن پروتکل https برای کسانی که با محیط وب آشنایی ندارند ممکن است دشوار باشد.

توصیه می شود مطالعه کوتاهی در مورد انواع پروتکلها داشته و سپس پروتکل را روی https سوییچ کنید. اگر برای فعال کردن گواهی امنیتی و SSL از مستر کارت یا ویزاکارت نمی توانید استفاده کنید؛ این کار را به عهده شرکتی معتبر بگذارید. لازم است که سایت یکی از شرکتها مراجعه کنید. وجه مورد نیاز را واریز کرده و درخواست فعال کردن گواهی را ثبت نمایید. در مدت کوتاهی HTTPS فعال می شود.

ارسال پاسخ