نحوه تشخیص محتوای کپی سایت به کمک معرفی ۷ ابزار

یکی از مشکلات عمده و روزمره ای که مدیران سایت با آن روبرو هستند محتوای کپی شده و تکراری است که ممکن است نیروی کار به آن ها تحویل دهد. در این مقاله نمونه هایی از محتوای کپی شده را توضیح می دهیم و سپس ابزارهای تشخیص محتوای کپی را معرفی می کنیم.

در صورتی که یک سایت کوچک و تازه تاسیس دارید یا یک سایت اینترنتی بزرگ باید بتوانید محتوای کپی شده را تشخیص دهید و از انتشار آن در سایت برای جریمه های احتمالی جلوگیری کنید. در این مقاله با راه کارهای تشخیص محتوای کپی شده آشنا می شویم.

محتوای کپی شده چیست؟

گوگل بر اساس یک تعریف مشخص محتوای کپی شده یا duplicate content به محتوایی می گوید که یک نسخه کاملا مشابه یا نسبتا مشابه در یک سایت دیگر یا قسمت دیگری از سایت خودتان وجود داشته باشد. بر اساس تعریف عامیانه اگر نویسنده به جای تولید محتوای منحصر به فرد، متن را از قسمت های دیگر سایت یا از سایت های دیگر کپی کند، این محتوا یک محتوای کپی شده است. در نهایت گوگل متوجه این موضوع می شود.

چرا duplicate content (محتوای کپی شده) خوب نیست؟

قبل از آشنایی و معرفی راه کارهای تشخیص محتوای کپی شده، بهتر است که متوجه شویم چرا محتوای کپی شده بد است و تاثیرات آن روی سایت چیست؟

 • تاثیر محتوای کپی شده روی سایت چیست؟

حدودا ۷-۶ سال پیش زمانی که در گوگل جستجو می کردید، حدود نیمی از سایت ها دارای محتوای یکسان بودند و به راحتی نویسنده یا مدیر سایت محتوا را از سایت های دیگر کپی می کردند، این اتفاق به خاطر ضعف کلی گوگل در شناسایی محتوای کپی شده بود. در گذشته الگوریتم های گوگل قادر به تشخیص محتوای تکراری نبودند، اما با روی کار آمدن الگوریتم پاندا، این الگوریتم با سایت های مختلف برخورد و آن ها را از نتایج جستجو حذف می کرد. الگوریتم پاندا سایت جریمه نمی شد اما با داشتن محتوای تکراری عملا از نتایج گوگل حذف می شدند و در نتیجه قدرت سئو سایت کاهش می یافت.

 • افت تجربه کاربری و کاهش اعتماد کاربران و مخاطبان

امروزه بسیاری از مخاطبان وب سایت ها کاربران حرفه ای هستند که زمان جستجو در گوگل و وقتی دنبال به دنبال یافتن جواب سوالشان هستند، فقط یک مقاله مطالعه نمی کنند و حتی در برخی موارد مقالات متعدد سایت های مختلفی را می خوانند. در چنین مواردی وقتی کاربر یک محتوا را در سایت دیگری بخواند، این سایت را به عنوان یک سایت کپی کار و متقلب می شناسد و برای جستجوهای بعدی سراغ سایت کپی کار نمی رود. در اصل هدف از تولید محتوا در سایت و هزینه ای که برای این کار می شود، برای  جلب نظر کاربر، خواندن مقاله یا خواندن و دیدن صفحات سایت توسط کاربر است. در صورتی که کاربر از محتوای سایت رضایت داشته باشد به دیدن محصولات و خدمات و در نهایت سفارش و خرید آن ها متقاعد می شود.

 

چگونه محتوای کپی شده را تشخیص دهیم؟

چگونه محتوای کپی شده را تشخیص دهیم؟

برای این که تشخیص دهید محتوای کپی شده در سایت وجود دارد، روش های متفاوتی وجود دارد که سئو کاران و کارشناسان تولید محتوا از آن استفاده می کنند. یکی از این ابزار و روش های ساده و رایگان استفاده از خود گوگل است. ابتدا چگونگی تشخیص محتوای کپی از طریق گوگل را آموزش می دهم و سپس سایر روش ها و ابزارهای تشخیص محتوای تکراری.

تشخیص محتوای کپی و تکراری توسط گوگل

گوگل با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی روز به روز قوی تر و هوشمندتر می شود. یکی از الگوریتم های هوشمند برای تشخیص محتوای تکراری سایت ها استفاده می شود که البته دقیق و کاربردی است. این الگوریتم ها کمک می کند که بهترین نتایج به کاربران نمایش داده شود تا در نهایت از سایت و محتوای آن رضایت داشته باشند و به آن اعتماد کنند. برای تشخیص محتوای کپی توسط گوگل کافی است یک قسمت یا یک عنوان از سایت را کپی کرده و نتیجه را در گوگل جستجو کنید و نتایج را ببینید. گوگل یک سری نتایج را به شما نشان می دهد، در بین این نتایج دقت کنید که کدام سایت ها دقیقا متنی که کپی کرده اید را نشان می دهد. در صورتی که متنی دقیقا با محتوایی که کپی کرده اید را مشاهده نکردید، یعنی این محتوا منحصر به فرد و کاملا جدید است.

ابزارهای شناسایی محتوای کپی در سایت

ابزارهای مختلفی برای تشخیص محتوای کپی شده در سایت وجود دارد که می تواند به سئوکاران و کارشناسان تولید محتوا کمک کند. اما فراموش نکنید که همه این ابزار تا حدودی احتمال خطا در آن وجود دارد و آماری که نشان می دهند قطعی نیست. حتی در برخی موارد ممکن است این ابزار سایت را برای تولید محتوا به خطر بیندازد.

 • Plag scan : یکی از ابزارها و سایت های تخصصی برای شناخت و تشخیص محتوای کپی است. برای تشخیص محتوای کپی کافی است در انتهای صفحه سایت یکی از دو روش را انتخاب و sign up کنید، یک اکانت جدید بسازید و از آن استفاده کنید.
 • Edubirde :  یکی از محبوب ترین و دقیق ترین ابزار در مقایسه با ابزارهای دیگر تشخیص محتوای تکراری این سایت است. این سایت به دلیل طراحی زیبا و رابط کاربری آسان طرفداران زیادی دارد و حتی نسبت به ابزار دیگر دقیق تر است. در این سایت باید ابتدا عنوان مقاله و سپس قسمتی از متن مورد نظرتان را کپی کنید تا شروع به جستجو و آنالیز کند.
 • Articlechecker :  یکی دیگر از ابزارهای آنلاین دیگر برای تشخیص محتوای تکراری برای سایت های انگلیسی است که مورد استفاده هم قرار می گیرد.
 • Duplichecker : یکی از ابزارهایی که بدون ثبت نام می توانید از آن برای پیدا کردن محتوای تکراری سایت ها استفاده کنید، ابزار Duplichecker است. با استفاده از این سایت آنلاین می توانید مقالاتی تا ۱۵۰۰ کلمه را بررسی کنید.
 • Siteliner : این سایت یکی از قدیمی ترین سایت های آنلاین برای تشخیص محتوای تکراری است که صرفا سایت هایی با زبان انگلیسی از آن می توانند استفاده کنند. برای استفاده از این سایت باید ابتدا آدرس سایت را وارد کنید. طبق ادعای این سایت شما می توانید محتوای تکراری، لینک های شکسته را می توانید تشخیص دهد و پیدا کند.
 • Plagiarismcheckerx : یکی دیگر از ابزارهای آنلاین سایت Plagiarismcheckerx است که برای استفاده از نسخه basic می توانید به صورت رایگان استفاده کنید. این ابزار کمک می کند تا سایر محتواهای مشابه با محتوای وارد شده را جستجو و مشاهده کنید.
 • Copyscape : برای استفاده از این ابزار آنلاین ابتدا آدرس سایت را وارد کنید تا متن های کپی شده که در آن وجود دارد را جستجو کند.
 • Hostiran : یکی از ابزارهای آنلاینی که برای تشخیص محتوای تکراری سایت های فارسی از آن استفاده می شود، ابزار Hostiran است. با استفاده از این سایت می توانید قسمتی از متن که می خواهید تکراری بودن آن را تشخیص دهید، وارد و جستجو کنید.
 • Upseo : این سایت آنلاین کمک می کند قسمتی از محتوای سایت که می خواهید تکراری بودن آن را تشخیص دهید و آنالیز کنید.

 

چگونه محتوای تکراری ننویسیم؟

چگونه محتوای تکراری ننویسیم؟

حال که با روش های تشخیص محتوای کپی شده آشنا شدیم، نوبت آن است تا بدانیم که چگونه باید محتوایی منحصربفرد و یکتا تولید کنیم؟ یکی از آسان ترین و البته بهترین راه کارهای تولید محتوای منحصر بفرد و جدید این است متن را باز نویسی یا پارافریز کنید. این روش یعنی متن مورد نظرتان را از یک صفحه معتبر مطالعه و سپس با لحن و نگارش جدید خودتان بازنویسی کنید. یکی از روش های منحصر به فرد در تولید محتوای منحصر به فردی که از طریق آن قصد جلب اعتماد کاربر و متقاعد کردن آن را دارید، تولید محتوا از طریق ترجمه کردن چندین منبع خارجی و معتبر است.

به کمک تولید محتوای یونیک و مناسب، می توانید باعث بهبود جایگاه سایت در گوگل و به دنبال آن، افزایش ورودی گوگل سایت خود شوید.

ارسال پاسخ