معیارهای رتبه بندی سایت از نظر گوگل

در این مقاله قصد داریم به بررسی معیارهای رتبه بندی سایت از نظر گوگل بپردازیم و ببینیم گوگل در هنگام بررسی سایت ها و رده بندی آن ها، به کدام فاکتورها توجه می کند. با ما همراه باشید.

تمامی کسب و کار و حوزه های مختلف برای بهبود و رونق کار خود اقدام به راه اندازی و طراحی سایت کرده اند. اما معدود سایت هایی هستند که از فیلتر الگوریتم های گوگل رد شده و با افزایش رتبه سایت خود، در صفحه اول نتایج گوگل نشان داده می شوند. فاکتورها و معیارهای رتبه بندی سایت بسیار زیاد هستند که در این مقاله به معرفی آن ها پرداخته می شود. شناخت این فاکتورها برای صاحبان سایت و مختصصان سئوی سایت ضروری و مهم است.

این جمله را به خاطر داشته باشید: کسب رتبه در صفحه اول گوگل اصلا شانسی نیست.

معیارهای رتبه بندی سایت چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی معیارهای رتبه بندی سایت را بشماریم، بیش از ۲۰۰ فاکتور برای گوگل اهمیت دارد که بر اساس آن ها به سایت ها رتبه می دهد. این ۲۰۰ معیار به طور واضح و طی زمان توسط شرکت گوگل به صاحبان سایت معرفی شده است که از طریق رعایت این فاکتورها می توانند در نتایج صفحه اول گوگل رتبه بگیرند.

هدف اصلی از راه اندازی و پیاده سازی موتور جستجوی گوگل از ابتدا دستیابی راحت و فراگیر کاربران و افراد به اطلاعات جهانی در هر ساعت و در هر جای جهان بود. با گذشت زمان آن چه که برای خود گوگل هم مهم و مد نظر آن بود، رضایت کاربران است. کاربران هنگام جستجو در گوگل به دنبال بهترین و نزدیک ترین جواب مدنظر خود هستند و هر چه نتایج بهتری توسط گوگل ارائه شود، موجب افزایش رضایت کابران خواهد شد.

فاکتورهای افزایش رضایت کاربران

۴ فاکتور اصلی برای افزایش رضایت کاربران

۱- میزان محبوبیت سایت در مقایسه با سایت های دیگر

در کسب و کارهای مختلف سایت های زیادی راه اندازی شده اند که از بین آن ها تعداد کمی سایت بین کاربران آن حوزه محبوب هستند. برای مثال سایت هایی مانند خانومی شاپ و روبان در بین سایت های موجود در حوزه آرایش محبوب تر هستند. در بین سایت های آموزشی در حوزه سئو و محتوا و مواردی از این قبیل سایت های وب سیما، وب ۲۴ و سون لرن محبوب هستند. در بین سایت های ارائه دهنده خدمات و محصولات نیز سایت هایی نظیر دیجی کالا، آمازون و علی بابا برای کاربران اهمیت بیشتری دارد و کاربران بیشتری از این سایت ها دیدن می کنند.

مثال های بالا از فاکتورهایی مانند میزان ترافیک سایت، میزان تعامل و ارتباط سایت شما با سایت های مشابه با کسب و کارتان (تعداد و کیفیت بک لینک ها) و میزان محبوبیت سایت شما از نظر شاخص های شبکه های اجتماعی نشات می گیرد.

فاکتور افزایش ترافیک سایت نشان دهنده رضایت کاربران متفاوت است که با گذشت زمان میزان بازدید بازگشتی سایت. زمانی که سایت های مشابه با کسب و کار شما به سایتتان لینک بدهند، این امر نشان دهنده افزایش تعامل و ارتباط و در نتیجه رضایت کاربر و حتی صاحبان کسب و کارهای دیگر از سایت و محتوای شما بوده که به سایت شما لینک داده اند. در آخرین فاکتور نیز این نکته را فراموش نکنید که شبکه های اجتماعی امکان قرار دادن لینک سایت را به شما داده اند و شما می توانید با قرار دادن محتوا و مطالب مورد رضایت کاربر باعث ورود افراد جدید از طریق شبکه های اجتماعی شوید.

 

۲- میزان مطابقت محتوای سایت با جستجوی کاربر

در ابتدای مقاله به این نکته اشاره شد که هدف گوگل افزایش رضایت کاربران است. زمانی که کاربر کلمه یا عبارتی را جستجو می کند، توجه و بررسی کنید که آیا نتیجه و محتوای سایت، تصاویر سایت با عبارات و کلمه سایت مطابقت دارد؟ آیا عناوین سایت با کل محتوای سایت در ارتباط است؟

۳- زمان ماندگاری کاربر در سایت

هنوز هم تاکید دارم که مقاله معرفی آمار گیرهای سایت را مطالعه کنید. یکی از معیارهای که زمان بررسی سایت باید مدنظر قرار دهید، میزان زمان ماندگاری کاربر در سایت است که نشان دهنده میزان رضایت کاربر است.

 • بررسی کنید که آیا وقتی کاربر روی سایت شما کلیک می کند در صفحه می ماند و محتوا را می خواند یا نه؟
 • آیا از صفحات دیگر سایت بازدید می کند یا نه؟
 • آیا روی لینک های دیگر کلیک کرده یا نه؟
 • آیا کاربرانی که از تلفن همراه استفاده کرده اند، طراحی سایت ریسپانسیو بوده است یا نه؟

۴- ایجاد اعتماد در کاربر با معرفی کسب و کار در گوگل مپ

افراد زیادی هستند که مراجعه حضوری و عقد قرارداد، خرید و انتخاب محصولی را به صورت حضوری ترجیح می دهند. از طرف دیگر بسیاری از کسب و کارها هستند که با ثبت و معرفی کسب و کار خود در گوگل مپ این اعتماد را در مشتری و کاربر ایجاد می کنند.

برای ایجاد اعتماد در کاربر سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا سرور سایت، قدرت و اعتبار دارد؟
 • آیا سایت هایی که به آن ها لینک داده ام، معتبر و مفید هستند؟

معیارهای سئو داخلی و سئو خارجی

اگر حتی به تازگی واژه سئو را شنیده اید یا با مفهوم سئو آشنا هستید اما با همه فاکتورهایی که در رتبه بندی سایت تاثیر گذار آَشنا نیستید، نگران نباشید و تا انتهای این مقاله همراه سایت زیزی گو باشید تا تجربیاتمان را در اختیار شما قرار بدهیم.

سئو به مجوعه اقدامات و کارهایی گفته می شود که یک سئو کار در سایت انجام می دهد تا سایت در نتایج صفحه اول گوگل قرار گیرد. سئو به طور کلی به دو دسته اقدامات داخل سایت که تحت عنوان سئو داخلی شناخته می شود و سئو خارجی که مجموعه اقدامات خارج از معماری سایت انجام می شود.

بهینه سازی داخلی سایت

برای بهبود وضعیت سئو داخلی سایت اقدامات زیر باید انجام شود :

 • تحقیق کلمات کلیدی: کاربران به طور کلی به دنبال مفهوم عبارات و کلماتی هستند و در مورد آن ها جستجو می کنند. اما این وظیفه مدیر سایت یا تولید کننده محتوا است که با تحقیق کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با موضوع اصلی سایت، از محتوای صوتی، تصویری و ویدئو در سایت استفاده کند و موجب رضایت کاربر شود.
 • بهینه سازی سرعت سایت: در مورد اهمیت سایت پیش از این در مقالاتی توضیح داده شده است.
 • ایجاد لینک های داخلی در سایت: برای گوگل بسیار مهم است که به صورت دسته بندی شده لینک سازی انجام دهید. برای مثال اگر سایت را برای یک فروشگاه آنلاین طراحی کرده اید پیشنهاد می شود لینک سازی را به صورت زیر انجام دهید:

 

این گونه لینک سازی به گوگل کمک می کند تا یک ساختار بهینه شده را به کاربر نمایش دهد.

توجه به رابطه کاربری و تجربه کاربری (UI/UX)

رابط کاربری به معنای نحوه کار کردن کاربر با سایت است. وقتی کاربر وارد سایت می شود از تلفن همراه استفاده می کند یا از دستکتاپ بزرگ؟ آیا در هر دو صورت نمای کلی سایت، منوها و گزینه های خرید را می تواند استفاده کند یا خیر؟

تجربه کاربری به معنای تجربه کاربر از خدمات، محصولات و … سایت است که آیا کاربر با دیدن منوها و گزینه خرید اقدام به انتخاب و خرید محصول می کند یا خیر؟ آیا از نحوه ارائه و طراحی محصولات و خدمات سایت راضی است؟ برای کاربر مفید هست یا خیر؟ اگر کاربر تجربه لذت بخش و مفیدی از سایت داشته باشد، آن را به دیگران معرفی می کند.

ساختار سایت (معماری سایت)

منظور از معماری سایت رعایت نکات زیر است:

 1. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان سایت (در عنوان سایت از عنوان اصلی و مرتبط با موضوع اصلی سایت استفاده کنید. چون که صفحه اول سایت اصلی ترین صفحه است و باید از رقابتی ترین کلمات کلیدی در آن استفاده کنید.)
 2. استفاده از کلمه کلیدی در تگ Description (تگ توضیحات): این تگ توضیحات مختصری در مورد سایت است که کاربر با خواندن این توضیحات متقاعد می شود که روی سایت شما کلیک کند یا خیر.
 3. کلمه کلیدی اصلی عینا باید در تیتر اول نوشته شود، به گونه ای که استفاده از کلمه کلیدی در تگ H1 و سایر تگ های عنوان می تواند توجه کاربر را جلب کند.

معیارهای رتبه بندی سایت

بهینه سازی خارجی سایت

به مجموعه کارهایی که در هر سایت دیگر خارج از سایت خودمان انجام می دهیم تا در نهایت روی سایت خودمان تاثیر بگذارد، سئو خارجی می گویند.

۱- ایجاد شهرت یا Popularity

با ایجاد و توسعه تبلیغات یک برند یا نام تجاری خود را به شهرت برسانید. مانند استفاده از روش ریپورتاژ آگهی. زمانی که برند شما شناخته شود، افراد به صورت مستقیم نام تجاری شما را جستجو می کنند و باعث افزایش ورودی سایت از طریق گوگل می شود.

 

۲- Link Building (لینک سازی)

منظور از لینک سازی خارجی، ایجاد لینک در سایت های دیگر یا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام است.

زمانی این اقدام صورت می گیرد که محتوای سایت شما برای کاربر مفید بوده است.

۳- Social Signal (سیگنال های شبکه اجتماعی)

منظور سیگنال هایی که از شبکه های اجتماعی به سمت گوگل هدایت می شود. در شبکه های اجتماعی لینک، هشتگ، و … می گذارند و در مورد آن حرف می زنند و رفتار مردم را در پست ها در نظر می گیرند.

در مقالات اصول لینک سازی داخلی و اصول لینک سازی خارجی به طر کامل روش های ایجاد لینک توضیح داده شده است، به طور کامل مطالعه کنید.

محتوای سئو شده تولید کنید

از جمله موارد و معیارهای رتبه بندی سایت در گوگل، تولید محتوای سئو شده است. منظور از محتوای سئو شده، تولید محتوا و مطالب بهینه ای است که پتاسیل جذب کاربران و مخاطبان را داشته باشد و در نتیجه ترافیک زیادی را به سمت سایت روانه کند و در نهایت باعث کسب رتبه برای سایت در نتایج جستجو شود.

برای داشتن محتوای سئو شده رعایت نکات زیر ضروری است:

 • عنوان جذاب بنویسید: برای این کار کافی است خودتان را جای مخاطب بگذارید و ببینید اگر شما مخاطب این عنوان بودید، جذب این عنوان می شدید یا خیر؟
 • از کلمه کلیدی اصلی در عنوان استفاده کنید.
 • از کلمه کلیدی در سمت اول عنوان استفاده کنید.
 • عنوان را به صورت سوالی مطرح کنید.
 • از کلمات محبوب و مربوط به هر حوزه در سایت استفاده کنید.
 • استفاده از روش های بالا موجب افزایش نرخ کلیک خواهد شد.

عمر دامنه بالاتر، اعتبار بیشتر

اگر شما هم تجربه جستجو و گشت و گذار در گوگل را داشته باشید، متوجه اهمیت سایت هایی که دامنه آن ها بیشتر است شده اید، این دامنه ها به دلیل وجود داشتن در زمان بیشتر، قدمت بیشتری دارند و حتی شرکت گوگل هم اعلام کرده که عمر دامنه از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی سایت است.

سرعت بارگذاری سایت

زمانی که کاربر روی لینک سایت کلیک می کند، آن قدرها حوصله ندارد تا در سایت معطل شود که مطالب نمایش داده شود، برای اطلاع از سرعت سایت خود از ابزار GTmetrix استفاده کنید و باگ های سایت خود را شناسایی کرده و آن ها رفع نمایید.

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، فاکتورهای رتبه بندی سایت از نظر گوگل بیشتر از ۲۰۰ مورد است که پرداختن به همه فاکتورهای رتبه بندی از حوصله کاربر خارج بوده و در مقالات بعدی سایت زیزی گو به آن پرداخته می شود.

ارسال پاسخ