معرفی الگوریتم Fred گوگل

در ادامه بررسی الگوریتم های متنوع و گسترده موتور جستجوی گوگل، این بار نوبت به یکی از جدیدترین الگوریتم های ارائه شده توسط این کمپانی یعنی الگوریتم Fred رسیده است. با ما همراه باشید.

شاید شما هم جز افرادی هستید که بعد از راه اندازی سایت، وب مستران و متخصصان سئو به شما گوشزد کرده اند که حواستان به الگوریتم های گوگل و سخت گیری های آن ها باشد.

 • از الگوریتم های جدید گوگل خبر دارید؟
 • عملکرد سایتتان را با توجه به الگوریتم های گوگل را بررسی کرده اید؟

زمانی که گوگل الگوریتم های جدیدش را رسما معرفی می کند، با زبان بی زبانی می گوید اگر می خواهید رتبه خوبی بگیرید این موارد و عملکردهای هر الگوریتم را در نظر بگیرید تا حریمه نشوید. در الگوریتم های متفاوت گوگل پارامترها و معیارهایی بیان می شود و از طریق آن وب مستران متوجه می شوند کامل آشنا شوید. در این مقاله همراه زیزی گو باشید تا با الگوریتم fred  بیشتری آشنا شویم و ببینیم چه معیارهایی را باید در سایت رعایت کنید تا از جریمه این الگوریتم مصون بمانید.

دلیل پیاده سازی الگوریتم fred

هر سایت پس از راه اندازی و شروع به کار کردن احتمال دارد خواسته یا ناخواسته تخلفاتی را انجام دهد که رتبه خودش را نسبت به سایت های مشابه با خود افزایش دهد. در این میان روش های تخلف زیادی صورت می گیرد که افراد از آن ها استفاده می کنند و دلیل پیاده سازی الگوریتم متفاوت و جدید هم همین است. چرا که هر کدام از الگوریتم های گوگل وظایف منحصر به فرد خودشان را برای بررسی، جریمه یا امتیاز دادن به سایت ها دارند.

SEM چیست؟

قبل از این که به معرفی الگوریتم Fred بپردازیم، لازم می دانم تا انواع روش های بازاریابی موتورهای جستجو را معرفی کنم. SEM مخفف عبارت Search engine Marketing و به معنی بازاریابی موتورهای جستجو است و به دو دسته SEA و SEO تقسیم می شود:

 • SEO: بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا Search engine optimization
 • SEA: بهینه سازی سایت از طریق تبلیغات یا Search engine Advertising

 

SEM - search engine marketing

یکی از روش های سئو و بهینه سازی سایت که سال هاست توسط کمپانی گوکل پیشنهاد می شود و آن استفاده از تکنیک تبلیغات در گوگل است. سایت ها با پرداخت مبلغی از سایت ها تا مدت زمان مشخص سایت آن را در رتبه برتر نتایج گوگل نمایش می دهد. در این میان بسیاری از وب مستران و مدیران سایت زرنگی پیشه کردند و برای افزایش رتبه سایت قوانین استفاده از روش تبلیغات گوگل را نقض کردند و در مقابل از روش هایی مانند تبلیغات زیاد و لینک سازی بیش از حد و حتی خرید لینک استفاده کردند و درست همین جا بود که گوگل الگوریتم fred را در سال ۲۰۱۷ پیاده سازی و اجرا کرد تا جلوی این گونه تخلفات گرفته شود.

در مقاله تاثیر ریپورتاژ بر افزایش رتبه سایت ذکر شد که یکی از روش های موثر در افزایش رتبه، تبلیغات است. همچنین به این نکته پرداخته شد که تولید محتوای مناسب و خوب است که از طریق آن افراد شما و کسب و کارتان را بشناسند.

تصور کنید شما در ابتدا کسب و کار کوچکی دارید و می خواهید از طریق تبلیغ کسب و کارتان را معرفی کنید برای این که تبلیغات بازدهی موثر و طولانی مدت داشته باشد، باید با تولید محتوا در بازه های زمانی پیاپی و سپس منتشر کردن از طریق تبلیغات باعث شناخته شدن کار خود شوید.

نه تنها پس از انتشار تبلیغات باعث افزایش نرخ کلیک و بعد نرخ کلیک سایت می شوید، بلکه گوگل هم استفاده از روش تولید محتوا در بازه زمانی طولانی را نادیده نمی گیرد و برای بررسی مواردی از قبیل استفاده از کلمات کلیدی صحیح و تبلیغات صحیح از الگوریتم fred استفاده می کند.

 

الگوریتم fred و معیارهای مورد بررسی آن

طبق تجربه متخصصان سئو و فعالان حوزه وب و طبق آخرین نتایج و اخباری که کمپانی گوگل اعلام کرده است، وظیفه الگوریتم فرد (fred) به شرح زیر است:

 1. توجه و تمرکز روی روش های لینک سازی
 2. توجه به روش های تبلیغات (به ویژه تبلیغاتی که از طریق آن می توان بک لینک گرفت)
 3. کیفیت محتوایی که در متن تبلیغات استفاده و منتشر می شود.
 4. توجه به لینک سازی های غیر مرتبط و نامتناسب با یکدیگر

 

معیارهای الگوریتم فرد (fred)

در مقالات اصول لینک سازی داخلی و اصول لینک سازی خارجی به روش های معتبر و اصولی در این مورد اشاره شده است که شما می توانید در قسمت بلاگ سایت کلیک مقالات را مطالعه کرده و از دست این الگوریتم در امان باشید.

بسیاری از سایت ها هستند به اسم فرصت سازی برای سایت های دیگر، از سایت ها مبلغی را دریافت می کنند تا تبلیغات خود را در سایت آن ها منتشر کرده کنند. در واقع سایت آن ها منبعی از لینک سازی های غیر مرتبط است که سایت ها با عناوین و حوزه های کسب و کاری متفاوت در آن لینک سازی کرده اند تا کاربران متناسب با سلیقه، علاق یا نیاز خود روی یکی از لینک های نمایش داده در سایت مبدا کلیک کنند. وظیفه الگوریتم fred رسیدگی به این موارد است.

چگونه اعتماد الگوریتم fred را جلب کنیم؟

مفید و مختصر گوگل را بشناسید: گوگل کاربر محور است. این یعنی توجه گوگل روی کاربر و راضی نگه داشتن کاربران است. پس اقدامات زیر را رعایت کنید تا باعث جلب اعتماد این الگوریتم نسبت به سایت خود شوید:

 • لینک سازی در سایت های غیر مرتبط با کسب و کارتان را کاملا فراموش کنید.
 • برای لینک سازی محتوای کاربردی، ارزشمند و مفید برای کاربر تولید کنید.
 • هدفمند و متعادل لینک سازی کنید. (در لینک سازی زیاده روی نکنید)
 • از طریق ابزار گوگل لینک های اسپم را شناسایی کرده و آن را از طریق سرچ کنسول گوگل، disallow کنید.

 

سخن پایانی

اگر جدیدا اقدام به طراحی سایت کرده اید یا حتی مدتی است که مشغول این کار هستید، یک توصیه را برای همیشه به خاطر داشته باشید و آن این است که: خودتان را جای کاربر بگذارید و تصور کنید قرار است از سایت بازدید کند. حاضر به ماندن در سایت خودتان و خواندن مطالب هستید؟ محتوای سایت به حد کافی کاربردی و مفید هست که کاربر را ترغیب به خواندن تا انتهای مقاله کنید یا خیر؟

نظر برخی از سئوکاران و وب مستران این است که الگوریتم فرد تلفیقی از همه الگوریتم های موتور جستجوی گوگل است که با توجه به عملکرد  سایر الگوریتم های گوگل کار می کند.

ارسال پاسخ