معرفی ابزارهای حرفه ای برای پیدا کردن کلمه کلیدی

زمانی که اقدام به طراحی و راه اندازی سایت می کنید طبیعی است که مدت زمان تقریبا زیادی را به آن اختصاص داده اید. اما زمانی از نتیحه این تلاش و طراحی اطمینان حاصل می کنید که رتبه سایت و کلمات کلیدی که با آن تولید محتوا کرده اید را به صورت اصولی و علمی مشاهده کنید. حتی در صورتی که طراح سایت یا کارشناس سئو هستید باید به کارفرما بتوانید ثابت کنید که چقدر در این راستا صحیح عمل کرده اید؟ و آیا معیارهای مورد نظر کارفرما را برطرف کرده اید یا خیر؟

یکی از روش های معمولی که مدیر سایت از آن برای فهمیدن این که سایتشان با کدام کلمه کلیدی رتبه بندی شده این بود که کلمات و عبارات را در موتور جستجو سرچ می کردند. این نوع بررسی صحیح و اصولی نیست و اطلاعات دقیقی در اختیار مدیر سایت قرار نمی دهد. در این مقاله از سایت زیزی گو قصد داریم ابزار و روش های اصولی برای پیدا کردن کلمه کلیدی که در سایت استفاده می شود را آموزش دهیم.

فهمیدن رتبه کلمات کلیدی سایت چه اهمیتی دارد؟

شرط موفقیت سایت در بین سایت های مشابه و مرتبط با کسب و کارتان این است که سایتتان را به صورت حرفه ای سئو کرده و به صورت حرفه ای محتوای بهینه شده تولید کرده باشید. تنها در این صورت است که مطالب و محتوای سایت برای همان کلمات کلیدی سئو شدهء سایت در موتورهای جستجو شده نشان داده خواهد شد. فهمیدن رتبه سایت در کلمات کلیدی کمک می کند تا کلماتی که از نگاه کاربران نیز مهم است را زمان تولید محتوا در لیست کلمات مهم و ضروری نیز قرار دهید. این ابزارها کمک می کند تا رتبه کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت را پیدا کرده و به تولید محتوای سئو شده بپردازید.

ابزار پیدا کردن رتبه کلمات کلیدی سایت

ابزارهای فراوانی برای پیدا کردن کلمه کلیدی وجود دارد که در ادامه قصد داریم به معرفی ۵ مورد از آن ها بپردازیم و قابلیت های هرکدام را مورد بررسی قرار می دهیم.. با ما همراه باشید.

ابزار Ahrefs

ابزار Ahrefs یکی از حرفه ای ترین ابزارهای بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت است که به دلیل دارا بودن رابط کاربری آسان اما حرفه ای نتایج دقیقی را در اختیار سئوکاران مبتدی قرار می دهد. ابزار Ahrefs به یک کارشناس سئو کمک می کند تا از طریق نمودارهای مختلف وضعیت داده های خود را مدیریت، بررسی و مطابق با آن استراتژی های لازم برای سایت را برنامه ریزی کند.

نحوه کار با ابزار Ahresf بدین صورت است که در فیلد مربوط به جستجو آدرس سایت را وارد می کنید و سپس کلمات کلیدی مختلفی که در سایت استفاده کرده اید را با انتخاب گزینه organic research در ستون های مختلف مشاهده و بررسی کنید.

 

ابزار Ahrefs

قابلیت و امکانات ابزار Ahrefs :

 • در کنار هر کلمه کلیدی موقعیت و میزان رشد آن را در موتورهای جستجوی مختلف مانند گوگل، یاهو، بینگ و … نشان داده شده است.
 • بررسی چگالی کلمات کلیدی در صفحات مختلف سایت
 • مقدار (میزان) جستجوی هر کلمه کلیدی
 • امکان بررسی دقیق بک لینک های سایت
 • امکان مشاهده کلمات کلیدی محبوب هر حوزه به صورت فهرست خودکار
 • بررسی میزان جستجوی هر کلمه در کشورهای مختلف، تاریخچه موقعیت کلمات
 • امکان دسته بندی و فیلتر کلمات کلیدی و تگ های سایت

ابزار Keyword planner

ابزارkeyword planner توسط کمپانی گوگل طراحی و ارائه شده و یکی از اصلی ترین ابزاری است که در تحقیق کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل به شما کمک می کند. با استفاده از این ابزار می توانید بررسی کنید که:

 • کلمات کلیدی در ماه چند بار جستجو شده اند.
 • چه میزان رقابت بر سر این کلمات کلیدی وجود دارد.
 • کلمات کلیدی مشابه را پیشنهاد می دهد.
 • میزان متوسط هزینه ای که برای تبلیغات برای کلمات کلیدی باید بپردازید چقدر است. (عددی که در این قسمت نشان می دهد به صورت تخمینی است و احتمال خطا در آن وجود دارد.)

ابزار KWFinder

تمایز استفاده از ابزار kwfinder نسبت به ابزار keyword planner این است این ابزار به شما کمک می کند که ۲ بار در روز می توانید کلمات کلیدی مرتبط را جستجو کنید. برای تعداد بیشتر جستجو در روز باید حساب کاربری در kw finder را خریداری کنید. البته خریداری حساب کاربری در این ابزار زمانی لازم است که می خواهید تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید، اما زمانی که می خواهید از کلمات کلیدی برای تبلیغات گوگل استفاده کنید نیازی به خریداری اکانت نیست و ابزار گوگل به شما در این باره کمک می کند. با استفاده از این ابزار می توانید اطلاعات زیر را به دست آورید:

 • لیستی از کلمات کلیدی مشابه و کلمات مرتبط با کلمه جستجوی شما
 • میزان رقابت یک کلمه کلیدی تبلیغات گوگل
 • تعداد جستجوی کلمات کلیدی در بازه زمانی ماهیانه

 

پیش از این در مقاله مربوط به نحوه انتخاب کلمات کلیدی برای گوگل ادوردز، در مورد نحوه پیدا کردن کلمه کلیدی با این ابزار توضیحات کاملی در این زمینه داده شده است.

ابزار SEMRush

از مهم ترین اهداف یک وب مستر بهبود وضعیت سایت است تا آن را به بهترین نحو سایت را برای موتورهای جستجو بهینه کنند تا به نوعی بتوانند ورودی و ترافیک سایت را به طور مفید و مستمر افزایش دهند. برای به دست آوردن رتبه سایت خود ابتدا در آن ثبت کنید. یکی از مزایای ابزار semrush این است که تا مدت ۱۴ روز رایگان است، اما پس از آن برای بررسی وضعیت سایت باید در آن ثبت نام کنید. پس از عضویت از طریق داشبورد سایت، site Audit را انتخاب کنید. سپس گزینه create new project را انتخاب و بعد دامنه سایت را انتخاب کنید.  در این قسمت وضعیت سئو داخلی، لینک سازی، بک لینک ها، ابزارهای بررسی نرخ کلیک و ابزار آنالیز محتوای سایت را می توانید مشاهده و از این ابزار به صورت جزئی استفاده کنید.

ابزار Semrush

از جمله مزایا و امکانات کلی ابزار semrush عبارتند از:

 • آنالیز و مشاهده بک لینک های سایت و بررسی میزان موفقیت لینک های متصل به سایت
 • با وارد و ثبت کردن آدرس ایمیل گزارش هفتگی عملکرد و وضعیت سایت برای شما ارسال می شود.
 • پس از ایجاد دسترسی سایت به شبکه های اجتماعی می توانید میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی را مشاهده و بررسی کنید.
 • با وارد شدن از طریق اکانت گوگل و گوگل وب مستر می توانید میزان بازدید از سایت را نیز مشاهده کنید.
 • قسمت داشبورد ابزار semrush این قابلیت را دارد که با معرفی و وارد کردن کلمات کلیدی می توانید میزان موقعیت کلمات کلیدی در سایت خود و سایت رقبا را بررسی کنید.

نحوه کار با ابزار SEMrush

قابلیت منحصر به فرد این ابزار آنلاین است که می توانید هم موقعیت و رتبه سایت خود و هم سایت را رقبا را با وارد کردن آدرس دامنه سایت ببینید. برای بررسی وضعیت سایت آدرس سایت را وارد و جستجو کرده و سپس گزینه Organic research را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه لیست کامل کلمات کلیدی رتبه بندی سایت را مشاهده و بررسی کنید. قابلیت دیگر این ابزار این است که در صورت آنلاین نبودن برای مشاهده مجدد لیست کلمات آن را در فایل CSV ذخیره کنید.

 

ابزار Google search console

ابزار آنلاین google search console یکی از بهترین ابزار برای بررسی وضعیت رتبه سایت و تحلیل آن است که کمک می کند با فهمیدن کلمات کلیدی موثر در رتبه سایت وضعیت سایت را بهبود ببخشید. امکانات عمده و ضروری که این ابزار ارائه می دهد عبارتست از:

 • بررسی روند پیشرفت سایت در بازه های زمانی که به طور دستی می توانید آن را تعیین و بررسی کنید.
 • بررسی روند جستجوی کلمات کلیدی سایت
 • آنالیز و مشاهده روند رشد و تعداد کلیک ها، تعداد نمایش صفحات مختلف سایت
 • امکان ثبت و ذخیره نقشه XML سایت

ابزار گوگل سرچ کنسول

در این مقاله مقصود از معرفی ابزار Google search console شناسایی و آنالیز رتبه کلمات کلیدی سایت است. برای مشاهده روند رشد کلمات کلیدی سایت وارد آدرس سایت https://search.google.com/search-console شوید و سپس گزینه performance و سپس گزینه average position score را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید در ستون های جداگانه و مجزا برای هر کلمه کلیدی روند رشد کلمات، پیشرفت و تعداد کلیک ها و تعداد نمایش (impression) را مشاهده کنید.

قابلیت منحصر به فرد این نرم افزار آنلاین امکان مرتب سازی کلمات کلیدی بر اساس اهمیت و تعداد کلیک آن ها است. پس از مرتب سازی کلمات کلیدی بهترین کلمات کلیدی را انتخاب و از آن ها در تولید محتوای بهینه استفاده کنید و پس از مدتی برای بار دیگر روند پیشرفت و عملکرد سایت را از طریق سرج کنسول مقایسه و بررسی کنید. خواهید دید که با انتخاب صحیح کلمات کلیدی مفید چگونه آمار بهتری از سایت را پیش رو دارید.

برای استفاده بیشتر از این نرم افزار آنلاین پیشنهاد می کنم مقاله آموزش کار با وب مستر جدید گوگل (سرچ کنسول) را مطالعه کنید.

ارسال پاسخ