مزرعه محتوا یا Content farm چیست؟

برای این که بدانید کلمه مزرعه محتوا از کجا و چرا پیدا شد؟ با ما در سایت زیزی گو همراه باشید تا یاد بگیریم چه زمانی به محتوای سایت مزرعه محتوا می گویند.

مزرعه محتوا چیست؟

در مقاله مربوط به معرفی الگوریتم پاندا، در مورد اهمیت تولید محتوای منحصر به فرد و غیر تکراری صحبت کردیم که و گفتیم که در صورت عدم رعایت این مسئله، چه عواقبی در انتظار سایت خواهد بود. در زمان های گذشته برخی از مدیران سایت عقیده داشتند محتوای موجود در سایت های دیگر را می شود کپی کرد و نیازی به خلق محتوای جدید نیست و از قضا بسیاری از آنان محتوای سایت های مشابه را بدون تغییر کپی کردند که به این کار و روش مزرعه محتوا گفته می شد.

مزرعه محتوا و محتوای بی کیفیت

با شنیدن واژه مزرعه محتوا احتمالا گمان می کنید که منظور یک سایت پر از مطالب و محتوای عالی و به اصطلاح محتوای سبز است، اما اصلا این چنین نیست. وقتی یک سایت دارای مزرعه محتوا است، یعنی سایت از محتوای تکراری یا بی کیفیت پر شده است.

کشاورز محتوا

کشاورز محتوا (content farmer) کیست؟

سایت های دارای مزرعه محتوا، محتوای تکراری یا بی کیفیت دارند. هدف اینگونه سایت ها صرفا پر کردن سایت و دریافت امتیاز و ورودی گرفتن از گوگل است، چرا که گوگل، بلاگ ها را سریع تر ایندکس و بررسی می کند و محتوا را می بیند. اما غافل از این که خوشبختانه گوگل این گونه سایت ها از طریق پیاده سازی و فعالیت الگوریتم پاندا شناسایی کرده و جریمه می کند. این نکته را در نظر بگیرید که منظور از تولید محتوای بی کیفیت، این است که مطالب یا از سایت های دیگر کپی شده اند و یا بدون توجه به اصول اساسی تولید محتوا و کلمات کلیدی صحیح ایجاد شده است. همچنین به نویسنده یا نویسندگانی که این اصول را رعایت نمی کنند و محتوای بی کیفیت تولید می کنند، کشاورز محتوا گفته می شود.

مزرعه محتوا می تواند ضربه ای اساسی به سئوی سایت وارد سازد.

چه سایت هایی دارای مزرعه محتوا هستند؟

اگر مقاله آموزش کامل کار با سرچ کنسول گوگل را مطالعه باشید، حتما اطلاع دارید که یکی از معیارهای مهم مدنظر گوگل، عدم استفاده از محتوای بی کیفیت، تکراری و غیر مفید برای کاربر است. با استفاده از این کار و ادامه دادن به تولید محتوای بی کیفیت که جز تکنیک های سئو کلاه سیاه است، تعداد محتوای بی کیفیت منتشر شده در سایت افزایش یافته و برخلاف انتظار مدیر سایت یا مدیر محتوا نرخ کلیک سایت کاهش می یابد.

 

شاید گمان کنید موتور جستجوی گوگل متوجه مزرعه محتوا نمی شود و خودتان با مقایسه محتوای سایت و مقایسه جایگاه رتبه سایتتان متوجه موفقیت یا شکست سایتتان می شوید. اما اشتباه نکنید الگوریتم های استخدام شده برای بررسی محتوا از جمله الگوریتم پاندا در زمان کوتاهی متوجه تکراری بودن محتوا یا به اصطلاح مزرعه محتوا می شوند.

چگونه می توان مزرعه محتوا را شناسایی کرد؟

برای شناسایی این که چه سایت هایی دارای مزعه محتوا هستند، یک راه حل ساده و مفید پیشنهاد می کنم:

عبارت یا جمله ای که به دنبال آن هستید در مورد آن جستجو کنید و در صورتی که در چندین سایت با موضوع و حوزه مشابه محتوایی یکسان دیدید، باید بدانید که با مزرعه محتوا روبرو هستید. این گونه سایت ها از نظر سرچ کنسول گوگل مزرعه محتوا هستند. چرا که دارای تعداد زیاد کلمات پر تکرار و غیر مفید هستند و گوگل متوجه استفاده از این روش صرفا برای دریافت ورودی می شود.

ریپورتاژ آگهی

توجه به مزرعه محتوا در ریپورتاژ آگهی

همان طور که در مقاله تاثیر ریپورتاژ آگهی در افزایش رتبه سایت صحبت شد، یکی از روش های تاثیر گذار انتشار پست با محتوای مورد نظر و در سایتی مشابه با سایت حوزه فعالیت است. اما قبل از این که تصمیم بگیرید محتوای ریپوتاژ آگهی را در سایتی منتشر کنید که آن سایت مزرعه محتوا نباشد.

نکته دوم در استفاده از روش ریپورتاز آگهی این است که ته تنها از سایت هایی با محتوای کپی استفاده نکنید، بلکه برای این کار سایتی را انتخاب کنید که اعتبار دامنه آن بالا باشد.

 

برای اطمینان از این موضوع لازم است از قبل با استفاده از ابزار بررسی اعتبار دامنه (domain authority) را بررسی کنید تا سایت مقصد یا به اصطلاح سایت میزبان دارای spam score پایین باشد و همچنین سایت میزبانی که در آن می خواهید ریپورتاژ خود منتشر کنید، با موضوع سایت شما مشابه یا یکسان باشد.

ارسال پاسخ