ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

یکی از مواردی که به کمک آن می توانیم از بروز مشکلات زیادی در سئوی سایت جلوگیری کنیم، ریدایرکت ۳۰۱ است. با زیزی گو همراه باشید تا ضمن معرفی این نوع از ریدایرکت، به دلایل استفاده از آن بپردازیم.

ریدایرکت ۳۰۱ باعث می شود که کاربران، بازدید کنندگان سایت و ربات های موتورهای جستجو به صورت دائم آدرس جدید را مشاهده کنند و به آن آدرس منتقل شوند. اما نکته مهم این است که اصلا چرا صفحه ای را به آدرس جدید منتقل کنیم؟ سایت ها بعد از چند سال که از طراحی آن ها می گذرد، ممکن است نیاز به تغییراتی در طراحی رابط کاربری، تغییر در مدیریت محتوای سایت و حتی تغییر دامنه داشته باشد. تغییر در این موارد باعث می شود که آدرس بعضی از صفحات سایت تغییر کند که تغییر در آدرس یک صفحه سایت باعث می شود که گوگل و ربات ها آن را به عنوان محتوای جدید شناسایی کنند.

یکسان بودن محتوا و تغییر آدرس صفحه تاثیری در رتبه سایت دارد؟

قطعا بله. البته گمان نکنید که یکسان بودن محتوا در رتبه سایت تغییری ایجاد نمی کند، بلکه به دلیل تغییر در لینک سازی های داخلی و لینک سازی خارجی چون محتوا به صفحه جدید منتقل نمی شود، و همین اتفاق باعث کاهش اعتبار سایت، کاهش رتبه سایت در نتایج جستجو (در SERPs) می شود. برای حل این مشکل و برای جلوگیری از کاهش یافتن اعتبار و رتبه سایت روش تضمینی استفاده از روش ریدایرکت کردن آدرس قدیمی به آدرس صفحه جدید است.

انواع ریدایرکت

ریدایرکت کردن و انتقال صفحات سایت به دو روش زیر انجام می شود:

 • ریدایرکت ۳۰۱ (انتقال دائمی آدرس صفحه سایت): بازدید کنندگان، کاربران و ربات های موتور جستجو به صورت دائمی جستجو را به صفحه جدید منتقل می کند.
 • ریدایرکت ۳۰۲ (انتقال موقت آدرس صفحه سایت): برای مدت زمانی جستجو به صفحه جدید منتقل می شود و پس از مدتی به آدرس صفحه قبلی باز گردانده می شود.

انواع ریدایرکت

ارتباط بین ریدایرکت ۳۰۱ با خطای ۴۰۴ چیست؟

خطای ۴۰۴ زمانی در صفحه اتفاق می افتد که آدرس صفحه در گذشته در اینترنت وجود داشته و حالا به دلایلی مانند در دسترس نبودن، تغییر در آدرس صفحه، تغییر در دامنه و … از دسترس خارج شده و ممکن است با برطرف شدن این مشکلات در زمان دیگری صفحه حاوی اطلاعات نمایش داده شود و در دسترس قرار گیرد. اگر به دلیلی مانند تغییر در آدرس صفحه خطایی در صفحه مبنی بر تغییر در آدرس صفحه مشاهده می کردید، برای دفعه بعد سراغ آدرس جدید می رفتید یا آدرس قبلی؟ برای دفعه اول دوباره سراغ آدرس قبلی می روید و اگر باز هم خطای ۴۰۴ را مشاهده کردید، آدرس جدید را وارد می کنید، این یعنی ریدایرکت ۳۰۲؛ یعنی به صورت موقت آدرس صفحه تغییر کرده و پس از برطرف شدن اختلالات اطلاعات و محتوای صفحه را در همان صفحه قبلی مشاهده خواهید کرد. این تعریف برای ریدایرکت ۳۰۱ بدین صورت است که ریدایرکت ۳۰۱ باعث جلوگیری از نمایش خطای ۴۰۴ در صفحه می شود.

 

۴ دلیل تغییر آدرس صفحه

تغییر دادن آدرس صفحات سایت دلایل مختلفی دارد اما برای همه تغییرات آدرس باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده شود. بعضی از ریدایرکت ها تاثیر کمی بر صفحات سایت دارند اما برخی دیگر ممکن است باعث تغییراتی در دامنه سایت شود. دلایل عمده و مهم در تغییر آدرس صفحه موارد زیر هستند:

 • فعال سازی ssl
 • تغییر دامنه سایت
 • تغییر آدرس صفحه بدون تغییر در محتوای صفحه
 • حذف یک صفحه یا چند صفحه و انتقال آن به صفحاتی با موضوع مرتبط

روش ریدایرکت کردن صفحات به آدرس جدید

روش های متفاوتی برای استفاده از روش ریدایرکت ۳۰۱ وجود دارد که هر کدام بسته به نوع سیستم مدیریت محتوا و پنل مدیریتی سایت متفاوت است. ریدایرکت به روش های زیر انجام می شود:

 • استفاده از افزونه در وردپرس: یکی از ساده ترین روش های ریدایرکت ۳۰۱ استفاده از افزونه مربوط به انتقال آدرس صفحات در سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. بدون این که نیازی به کد نویسی باشد می توانید آدرس صفحات قدیمی سایت را به آدرس جدید منتقل کنید. بهترین افزونه وردپرس برای ریدایرکت ۳۰۱ افزونه پرمیوم yoast و افزونه redirection 301 است.

پس از نصب افزونه redirection 301 وارد قسمت تنظیمات این افزونه شوید و گزینه source URL را انتخاب کنید و آدرس قدیمی را بنویسید و در قسمت Target URL آدرس جدید را وارد کنید.

 • تغییرات دستی با استفاده از فایل HT access: برای سایت هایی که از سرور لینوکس استفاده می کنند رایج ترین روش ایجاد تغییرات دستی در فایل htaccess است برای این کار وارد قسمت برنامه نویسی سایت شوید و مکان ریشه هاست (root) را که بارگذاری کرده اید پیدا کنید.

روش ریدایرکت کردن

برای هر تغییر در آدرس نیاز به کدهای اختصاصی دارید که باید برا آن کد نویسی کنید. اما نکته مهم این است که توجه داشته باشید یک خط کد باعث نشود که همه صفحات سایت ریدایرکت شود پس از اعمال هر تغییرات در کد نویسی سایت تغییرات اعمال شده را مشاهده و بررسی کنید تا ببینید فقط یک صفحه منتقل شده باشد. یکی از ابزارهای مناسبی که در آن کلیه دستورات کد نویسی وجود دارد ابزار Redirect generator است. با استفاده از این ابزار می توانید کد نویسی مربوط به ریدایرکت کردن را پیدا کنید.

 

رایج ترین ریدایرکت ها در سایت

رایج ترین ریدایرکت هایی که در صفحات سایت ها ایجاد می شود به شرح زیر است:

 • ریدایرکت به صفحه دیگر سایت: دستور کد آن به صورت زیر است:

 • ریدایرکت کل صفحات دامنه سایت به دامنه جدید:

دستور کدنویسی شده این ریدایرکت به صورت زیر است:

 • ریدایرکت با www به نسخه بدون www

 • ریدایرکت نسخه HTTP به نسخه HTTPS

ریدایرکت ۳۰۱ تاثیری بر اعتبار صفحه دارد؟

در گذشته شرایط متفاوتی در مورد ریدایرکت ۳۰۱ حاکم بود اما پس از سال ۲۰۱۶ فعالان گوگل به صورت مستقیم تاکید داشته اند که ریدایرکت کردن باعث کاهش اعتبار صفحات سایت نمی شود، بلکه تمام اعتبار و ارزش صفحات قبلی به صفحات جدید منتقل می شود. نکته مهم در حفظ اعتبار صفحاتی که ریدایرکت می شوند این است که صفحاتی که ریدایرکت می شوند دارای محتوا و موضوع مرتبط با هم باشند.

اشتباهات ریدایرکت 301

اشتباهات رایج در ریدایرکت ۳۰۱

با بررسی نکات زیر مطمئن شوید که ریدایرکت به درستی انجام شده است:

 • از ریدایرکت شدن HTTP به نسخه HTTPS مطمئن شوید

فعال کردن گواهی SSL یکی از مواردی است که به مدیران سایت پیشنهاد می شود، این پیشنهاد دو دلیل دارد:

 • حفظ امنیت اطلاعات کاربرانی که وارد سایت می شوند (ایجاد امنیت برای بازدید کنندگان سایت)
 • گواهی SSL روی سئو سایت تاثیر مثبت دارد.

 

سپس باید مطمئن شوید کاربری که با استفاده از آدرس HTTP وارد سایت می شود به صورت اتوماتیک و با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ به نسخه HTTPS وارد شود. برای اطمینان از این کار آدرس سایت خود را به صورت HTTP وارد کنید، در صورتی که به صورت خودکار به HTTPS تبدیل شد، یعنی ریدایرکت انجام شده است در غیر این صورت مراحل ریدایرکت کردن را دوباره انجام دهید.

 • به ربات های گوگل آدرس صحیح بدهید

ربات های گوگل تمامی صفحات سایت شما را بررسی می کنند، برای بررسی بهتر و سریع تر از  طریق نقشه سایت (Site map) اقدام کنید. ربات های گوگل برای تغییراتی که در آدرس صفحه ایجاد شده از نقشه سایت استفاده می کنند. در صورتی که اطلاعات جدید نقشه سایت را وارد نکنید ربات های گوگل برای بررسی محتوا و ساختار سایت وارد صفحات قدیمی می شوند و با هر بار مراجعه از این که اطلاعاتی در صفحه قدیمی وجود ندارد نا امید می شوند و همین اتفاق باعث می شود که crawl budget را از دست دهید.

پس نیاز است که آدرس صفحات قبلی و قدیمی را از نقشه سایت حذف کنیم، برای این کار از روش زیر اقدام کنید:

 • وارد نقشه سایت خود شوید (your site.com/sitemap.xml)
 • تمامی urlهای قدیمی سایت را با استفاده از ابزار URL Extractor دانلود کنید. (http://convertcsv.com/url-extractor.htm)
 • لیست دانلود کرده را وارد redirect 301 checker کنید تا متوجه شوید چه آدرس هایی ریدایرکت شده اند. (https://httpstatus.io/)
 • آدرس هایی که قدیمی را از site map حذف کنید.
 • نگذارید کاربر وارد ریدایرکت های شکسته شود.

با استفاده  از ریدایرکت می توانید کاربر را به صفحات دیگر منتقل کنید، اما اگر کاربر پس از کلیک روی لینک وارد یک صفحه خالی شود، اصطلاحا گفته می شود که کاربر وارد ریدایرکت شکسته شده، شده است. ریدایرکت های شکسته صفحاتی حاوی پیام های خطای xx   ۴، ۵ xx (مثل ۵۰۱، ۴۰۱، ۵۰۳)  هستند. زمانی که کاربر وارد صفحه می شود و در صفحه اطلاعاتی را نمی بیند سریع خارج شده و به صفحه نتایج بر می گردد. همین اتفاق باعث افزایش نرخ خروج (یا نرخ پرش) سایت می شود که تاثیر زیادی روی سئو سایت و کاهش رتبه دارد. پس اگر به دنبال روش هایی برای افزایش ترافیک سایت خود هستید، انواع ریدایکت ها را فراموش نکنید.

ارسال پاسخ