تبلیغات کلیکی چیست؟ مزایا و معایب پرداخت به ازای کلیک

تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click ، یک روش نوین تبلیغاتی است که در سال های اخیر از اقبال زیادی بین کاربران وب و مدیران سایت ها برخوردار شده است. این روش به تبلیغ کنندگان این امکان را می دهد که مطلب یا محصول خود را در پهنه گسترده اینترنت تبلیغ کنند. هزینه این نوع تبلیغات تنها به ازای هر کلیک بر روی بنر یا متن پرداخت می شود.

تبلیغات کلیکی روشی از تبلیغات است. تبلیغ دهنده تنها زمانی ملزم به پرداخت هزینه می باشد که بر روی تبلیغ کلیک شده و لینک مورد نظر وی توسط بازدید کننده نمایش داده شود. تبلیغات کلیکی معادل (Pay Per Click) و (Cost Per Click) و مخفف آنها به ترتیب PPC و CPC می باشد. این روش همواره در تقابل با سئو و بهینه سازی سایت است.

تبلیغات کلیکی به دو حالت کلی تقسیم می شود:

حالت اول اینکه آگهی دهنده یا به طور مستقیم با ناشر تبلیغ در ارتباط است و پس از توافقات لازم، تبلیغ بر روی سایت ناشر به نمایش نمایش در می آید، مانند تبلیغات در گوگل یا همان گوگل ادز.

حالت دوم نیز زمانی اتفاق می افتد که آگهی دهنده به واسطه آژانس های تبلیغاتی، که با تعداد بسیار زیادی از وب سایت ها در ارتباط هستند، آگهی خود را به نمایش می گذارد.

در هر دو نیز حالت طرفین مبلغی را به عنوان قیمت هر کلیک در نظر می گیرند. در حالت اول به صورت مستقیم و پس از محاسبه تعداد کلیک ها به نمایش دهنده پرداخت می شود. در حالت دوم مبلغ محاسبه شده به آژانس تبلیغاتی پرداخت می شود.  آژانس طبق قرارداد و کسر حق کمیسیون خود مابقی پول را به نمایش دهنده پرداخت می کند.

تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click

نحوه محاسبه تعداد کلیک ها

نمایش دهنده و آژانس بر اساس IP بازدید کنندگان و با استفاده از اسکریپت ها و نرم افزار های تحت وب کلیک ها را شمارش می کنند. معمولا IP ها برای مدت مشخصی (چند ساعت یا یک روز) نگه داری می شوند. در صورت کلیک دوباره در این مدت زمان، فقط یک کلیک محاسبه می شود.

مزایای تبلیغات کلیکی

این روش تبلیغاتی دارای نکات مثبتی می باشد که در ادامه به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم:

 • تنظیم زمان: این امکان وجود دارد که شما تبلیغات خود را در ساعات خاصی از شبانه روز فعال نمایید. این تعیین وضعیت هم در تبلیغات گوگل قابل انتخاب بوده و هم در سایت های آژانس تبلیغاتی. پس اگر برای شما اهمیت دارد که کاربران تنها در زمان های مشخصی از شبانه روز با تبلیغ شما مواجه شوند، می توانید از این روش استفاده نمایید.
 • تنظیم موقعیت مکانی: آپشن مثبت دیگری که در این نوع تبلیغات وجود دارد، امکان تعیین موقعیت مکانی برای نمایش تبلیغ است. از این طریق می توان تعیین نمود که تبلیغ شما تنها در شهرها و استان های خاصی نمایش داده شود.

به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی در شهر اصفهان، بازدیدکنندگان اصفهانی را ترجیح می دهد. چرا که هم هزینه پست در این حالت کمتر است. هم امکان ارائه خدمات و پشتیبانی در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.

 • اتصال به نقطه هدف: در این روش شما تنها مشتریان علاقمند را به سمت محصول شما هدایت می کنید. با استفاده از کلمات کلیدی و اهداف متنی مناسب، بازاریابی کلیکی مشتریان علاقمند را به سمت کسب و کار شما سوق می دهد.

 

در واقع در حالت عادی، شما ممکن است هزینه هنگفتی بابت تبلیغات خود بپردازید بدون آن که حتی یک کاربر از طریق سایت مبدا به سایت شما بیاید. اما در تبلیغات کلیکی تنها به ازای افراد علاقه مند به تبلیغتان پول پرداخت می نمایید.

 • هزینه انعطاف پذیر: استفاده از تبلیغات کلیکی این امکان را برای تبلیغ دهندگان فراهم می آورد تا بتوانند بودجه تبلیغاتی خود را متناسب با نیاز خود همسو نمایند.
 • مشاهده آمار ورودی ها: در روش تبلیغات کلیکی، شما تنها به ازای کلیک پول پرداخت می کنید.  این امکان برای شما وجود دارد که آمار دقیقی از تعداد بازدیدکنندگان و ورودی سایت خود مشاهده نمایید. سپس بر اساس آن ها تصمیم گیری های کلان اقتصادی خود در زمینه تبلیغات اینترنتی را اتخاذ نمایید.

تبلیغات کلیکی

مضرات و معایب تبلیغات کلیکی

حال به بررسی مضرات و مشکلات موجود در این روش تبلیغات اینترنتی می پردازیم:

 • هزینه بالای تبلیغات کلیکی به نسبت سایر روش ها: در تبلیغات کلیکی که بهترین روش آن تبلیغات در گوگل (Google Ads) محسوب می شود، نرخ تبلیغات به صورت مزایده ای محاسبه شده و این بدان معناست که یک وب سایت هرچقدر بیشتر هزینه کند، می تواند جایگاه بهتری را از آن خود کرده و سایتی که مدیران آن قصد هزینه زیادی ندارد با شکست رو به رو می شود.

در این حالت اگر شما هزینه خود را صرف تبلیغات در چند سایت خاص کنید، مطمئنا تبلیغ شما به صورت ۱۰۰ درصد توسط کاربران آن سایت ها مشاهده خواهد شد. در حالی که در مدل تبلیغات کلیکی، شما به ازای کلیک پول پرداخت می کنید نه به ازای مشتری! پس هرچه کلیک های شما زودتر انجام شود، حتی اگر کلیک ها موثر نباشند، کمپین تبلیغاتی شما زودتر به پایان می رسد.

 • عدم ضمانت نتایج: با وجود اینکه تبلیغات کلیکی می تواند بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت سایت شما هدایت کند. اما در واقع هیچ ضمانتی وجود ندارد که این بازدیدکنندگان تبدیل به مشتریان سایت شما شوند.

در این حالت اگر نسبت تعداد بازدیدکنندگان به مشتریان سایت پایین باشد، کمپین تبلیغاتی شما با شکست مواجه شده و نرخ بازگشت سرمایه شما منفی خواهد شد. حال اگر امکان کلیک های غیرواقعی را نیز در نظر بگیریم، ممکن است فاجعه ای برای بودجه تبلیغاتی شما به وجود بیاید.

از طرفی برای داشتن یک کمپین تبلیغاتی موثر، باید دانش کافی در مورد این نوع تبلیغات و همچنین نحوه عملکرد الگوریتم های موتورهای جستجو نظیر گوگل داشته باشید که به صورت دائم در حال تغییر و بروز رسانی هستند.  در صورت عدم وجود دانش کافی ، ممکن است بازگشت سرمایه شما به شکل شدیدی افت داشته باشد.

 • بستر نامناسب نمایش تبلیغات: با توجه به اینکه تبلیغ شما ممکن است در سایت های بسیار زیادی نمایش داده شود ، این امکان وجود دارد که تعدادی از این سایت ها از بستر نامناسبی برای نمایش تبلیغ شما استفاده نمایند.

 

به عنوان مثال تبلیغ در محلی وجود داشته باشد که امکان برخورد ناخواسته دست کاربران (به خصوص در دستگاه هایی مانند موبایل و تبلت) بسیار بالا باشد. در این حالت شما ورودی های ناخواسته زیادی دریافت می کنید.

مثال دیگر نمایش تبلیغ در مکان هایی است که کاربران توجهی به آن قسمت نمی کنند. در این حالت نیز امکان حذب مشتریان بسیار پایین می آید. حالت دیگر زمانی است که تبلیغ شما در سایتی نمایش داده شود که محتوای آن مناسب هویت شما نباشد و باعث بدنامی برند شما شود.

PPC و CPC

 • امکان کلیک های جعلی: مهمترین مشکل تبلیغات کلیکی این می باشد که تضمینی در مورد اینکه کلیک ها واقعا توسط انسان انجام شده است یا نه وجود ندارد. بگذارید با یک مثال این مسئله را شرح دهیم:

“فرض کنید آژانس تبلیغاتی به شما می گوید که می توانید در پنل کاربری خود ، لیست کامل کلیک ها شامل کلیک های واقعی و غیرواقعی را مشاهده نمایید. اما مسئله اینجاست که راه های دور زدن این آمار بسیار زیاد است. در صورتی که آژانس تبلیغاتی به دنبال روش هایی برای کلاه برداری باشد ، راهی نیز برای شما وجود ندارد تا بتوانید در صورت وجود مشکل ، آن را اثبات نمایید.

آژانس های تبلیغاتی بزرگ با هزاران وب سایت قرارداد تبلیغاتی ثبت می کنند. وب سایت های نمایش دهنده ای نیز وجود دارند که تبلیغات را درون سایت خود قرار داده و به ازای هر کلیک کاربر ، مبلغی را دریافت می نمایند.

حال به فرض آژانس تبلیغاتی قراردادی با یک آگهی دهنده به ثبت می رساند که به ازای هر کلیک ۲۰۰ تومان از آگهی دهنده گرفته شود. از این مبلغ نیز ۱۰۰ تومان به نمایش دهنده اختصاص پیدا کرده و ۱۰۰ تومان نیز سهم آژانس خواهد بود. حال ممکن است آژانس تبلیغاتی برای افزایش درآمد خود به دنبال روش هایی برای دور زدن آمار واقعی باشد.

به عنوان مثال می تواند تعداد کلیک ها را در پنل نمایش دهندگان کمتر از تعداد واقعی و در پنل آگهی دهندگان بیشتر از تعداد واقعی نمایش می دهند. اگر تعداد کلیک ها ۹۵۰ عدد باشد، آژانس می تواند آمار ۷۰۰ کلیک برای نمایش دهنده و آمار ۱۰۰۰ کلیک نیز به آگهی دهنده نمایش دهد. در این حالت نیز هیچ راهی برای اثبات عدم صداقت آژانس تبلیغاتی وجود ندارد.

 • کلیک غیر واقعی: در حالت دیگر این امکان وجود دارد که کلیک هایی که شما به عنوان آگهی دهنده دریافت می کنید، واقعا توسط بازدیدکنندگان و کاربران سایت ها صورت نپذیرفته باشد و به یکی از روش های زیر انجام شده باشد:
  1. کلیک هایی که نمایش دهندگانی که به قصد افزایش درآمد انجام می شود.
  2. هنگامی که ناشران تبلیغ از راه هایی برای تشویق کاربران به کلیک استفاده کنند.
  3. هنگامی که تبلیغ در مکانی قرار دارد که امکان کلیک ناخواسته بر روی آن زیاد باشد.
  4. استفاده از ابزارهایی که منجر به ایجاد کلیک های اتوماتیک و یا افزایش ترافیک می‌گردد.
  5. استفاده از ربات‌ هایی که توانایی انجام این کار را دارند.
  6. استفاده از هرگونه نرم‌افزارهای فریبنده.
 • حجم بالای تبلیغات: از آن جایی که تبلیغات کلیکی در قالب ترکیبی از کدهای جاوااسکریپت، تصاویر متحرک و متن ها بر روی سایت قرار می گیرند، حجم بسیار بالایی را از سایت تبلیغ دهنده اشغال کرده و باعث کندی سرعت و درنتیجه نارضایتی بسیاری از کاربران و همینطور موتورهای جستجو از سایت می شود.

 

از طرف دیگر به دلیل اینکه باید در هر بار رفرش صفحه، اطلاعات به صورت کامل از سایت سرویس دهنده ارسال شود، هرگونه کندی سرعت در منبع منجر به کاهش سرعت لود سایت تبلیغ دهنده می شود. کاهش سرعت سایت یکی از عوامل مضر در کسب و کار اینترنتی به شمار می آید و حتی برای وب سایت الکسا نیز یک عامل منفی در تعیین رتبه یک سایت می باشد.

 • کارشکنی آژانس تبلیغاتی در مورد ناشران: از طرف دیگر از آن جایی که تبلیغ دهندگان سایت خود را در آژانس هایی که خدمات تبلیغ ارائه می دهند ثبت کرده و کد تبلیغات کلیکی را دریافت می نمایند، تمامی مسئولیت ها از قبیل محاسبه کلیک ها، میزان درآمد و پرداخت مبلغ به آژانس تبلیغاتی بستگی داشته و در صورت هرگونه کارشکنی، هیچگونه تضمینی برای سایت تبلیغ دهنده وجود ندارد که به حق خود برسد.

آژانس به راحتی می تواند سایت تبلیغ دهنده را مسدود کرده و حتی پرداخت مبلغ درآمد را تا هر زمان که می خواهد به تعویق بیاندازد. این در حالی است که در روش های دیگر تبلیغاتی، مدیر سایت ابتدا مبلغ موردنظر خود را دریافت کرده و سپس اقدام به نمایش تبلیغ در سایت خود می نماید.

 • کدهای غیراصولی: از آن جایی که هر سایت سرویس دهنده تبلیغات کلیکی از ساختار خاصی برای کدهای تبلیغات استفاده می کند، این ساختار ممکن است با کدهای سایت شما هماهنگ نبوده و حتی از نظر سازمان w3c یا world wide web consortium نیز غیر اصولی تلقی شود. بدیهی است که وجود ایراد و مشکلاتی در کدنویسی، در جایگاه سایت در موتورهای جستجو نظیر گوگل تاثیر منفی به همراه آورده و باعث سئوی منفی برای سایت می شود.

Pay Per Click

سخن پایانی

استفاده از روش تبلیغات کلیکی ممکن است باعث افزایش ترافیک سایت شما را در یک بازه زمانی کوتاه شود. اما این بدان معنا نیست که به تعداد مشتریان شما افزوده می شود.

در این حالت حتی اگر از درصد کلیک های غیرواقعی چشم پوشی نماییم، بازم هم شما تنها به ازای افرادی که تبلیغ شما برای آن ها جذاب بوده است پول پرداخت نموده اید، نه به ازای مشتریانی که از طریق این تبلیغات به سایت شما آمده اند. در واقع به دلیل عدم پایداری تبلیغات در زمان و مکان مشخص ، سایت شما حالت پایداری در بازار به خود اختصاص نخواهد داد.

ارسال پاسخ