تاثیر کلمات کلیدی LSI روی سئو سایت

در گذشته یکی از اصول تولید محتوای بهینه برای سایت پیدا کردن کلیدی اصلی و استفاده از کلمات کلیدی در حدود ۲۰ الی ۴۰ بار در متن سایت بود. یعنی این روش یکی از تکنیک اصولی برای سئو کردن محتوا به شمار می رفت. اما با به روز شدن الگوریتم های موتورهای جستجو و به ویژه الگوریتم های گوگل روش تولید محتوا برای سایت عوض شده است. در حال حاضر یکی از روش های اصولی برای موفقیت در تولید محتوای اصولی سایت استفاده از کلمات کلیدی LSI است.

در این مقاله از ابتدا به معرفی کلمات کلیدی LSI و تاثیر آن ها رو سئوی سایت می پردازیم و سپس روش های پیدا کردن این کلمات را توضیح می دهیم.

چرا استفاده از کلمات کلیدی زیاد و افزایش چگالی کلمات کلیدی برای سایت مضر است؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد استفاده از کلمات کلیدی زیاد موقع تولید محتوا یعنی افزایش چگالی کلمات کلیدی در کسب رتبه از نظر موتورهای جستجو ضروری و مهم بود. با آپدیت شدن الگوریتم های گوگل و افزایش سایت هایی که با زیاد استفاده کردن از کلمات کلیدی باید رتبه بندی می شدند، گوگل متوجه شد که استفاده زیاد از کلمات کلیدی تکراری اوضاع را خراب می کند و کاربران از این نوع تولید محتوا راضی نخواهند بود. اما چرا؟

 • سایت ها فقط به منظور رتبه گرفتن پر شده بود از کلمات کلیدی تکراری که این کار باعث عدم رضایت کاربران را به دنبال داشت و سریع از سایت خارج می شدند.
 • افزایش سئو کلاه سیاه: برخی از سئو کاران پس از این که متوجه شدند گوگل به سایت هایی که از تعداد زیادی کلمات کلیدی استفاده می کنند، رتبه می دهد؛ شروع کردن به تولید محتوای مقالات و متن های بی ارزش که فقط از کلمات کلیدی پر شده بود اما بار معنایی و مفهوم و فایده ای برای کاربر نداشت. در واقع این افراد با keyword stuffing و سئو کلاه سیاه سعی داشتند رتبه سایت را ارتقاء دهند.

اما راه حل گوگل برای جلوگیری از این اتفاق ها چه بود؟

کلمه کلیدی LSI چیست؟

لغت LSI مخفف شده عبارت Latent Semantic Indexing است و منظور کلماتی است که با موضوع مورد نظر شما در سایت به نوعی ارتباط معنایی دارند. روش استفاده و تکرار کلمات کلیدی یک روش منسوخ شده است چون گوگل به درک بالایی از زبان و مفاهیم رسیده است. گوگل کاربر محور است و تمام تمرکز خود را افزایش رضایت کاربران قرار داده است. در مقالات الگوریتم پاندا و الگوریتم rank brain در مورد اهمیت تولید محتوا و تاثیر آن روی رتبه سایت زیاد صحبت کرده ایم. اما گوگل برای این که متوجه ارتباط موضوع سایت با محتوای سایت شود، از کلمات کلیدی LSI کمک گرفته است.

البته فراموش نکنید که استفاده از کلمات کلیدی در متن تولید محتوا مهم است و برای این که موتورهای جستجو اطمینان حاصل کنند که متن محتوا با کلمات کلیدی با هم ارتباط دارند، به همه کلماتی که در متن استفاده می کنید، معنا و ارتباط معنایی آن ها با یکدیگر هم دقت می کند.

کلمه کلیدی LSI چیست؟

کلمات LSI همان کلمات مترادف هستند؟

استفاده از کلمات کلیدی LSI در تولید محتوا یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در سئو سایت است. به همین دلیل یکی از تاثیرات غلطی که در مورد این فاکتور وجود دارد این است که کلمات LSI همان کلمات مترادف یا هم معنی با یکدیگر هستند. در صورتی که چنین نیست. منظور کلماتی است که از نظر معنایی با یکدیگر در ارتباط هستند و در سایت زمان تولید محتوا گروهی از کلماتی که با موضوع سایت مرتبط باشند، نوشته می شود. استفاده از این کلمات در متن سایت باعث می شود که متن خوانایی بهتری داشته باشد و کاربران با محتوا ارتباط برقرار کنند و در سایت بمانند.

کلمات کلیدی LSI را از کجا پیدا کنیم؟

با توجه به آن چه در سطرهای قبلی گفته شد در مورد ایجاد ارتباط معنایی در متن تولید محتوا است که با استفاده از کلمات کلیدی LSI فراهم می شود. سوال مهم این است که پس کلمات LSI را از کجا پیدا کنیم؟ زمان تولید محتوا اگر فکر کپی کردن از مطالب و منابع دیگر را فراموش کنید و به صورت طبیعی و خود جوش شروع به نوشتن کنید، لیست کاملی از کلماتی که با یکدیگر هم معنی هستند به ذهنتان می رسد و می نویسید. برای مثال زمانی که در مورد سئو سایت می نویسید، لیستی از کلمات زیر به ذهنتان می رسد و آن ها را پوشش می دهید، از جمله:

 • بهینه سازی سایت
 • سئو سایت
 • اهمیت سئو سایت
 • روش های سئو کردن سایت
 • سئو سایت برای موتورهای جستجو
 • سئو محتوا
 • موتور جستجو
 • بررسی سایت از نظر گوگل
 • SEO
 • سئو کردن سایت
 • تعرفه های سئو

این کلمات به صورت خودکار در حین تولید محتوا ردیف می شود و تا این جا نیمی از مسیر را پیش رفته اید. اما باید تعدادی از کلمات LSI دیگر را هم پیدا کنیم تا ارتباط معنایی در متن به طور کامل ایجاد شود. در ادامه ۳ روش پیدا کردن این کلمات را توضیح می دهم:

پیدا کردن کلمات LSI را به کمک گوگل

راه کار آسان و ساده برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI این است که کلمه مورد نظرتان را در کادر جستجوی گوگل بنویسید. زمان جستجو می بینید که یک سری کلمات و عبارات به شما پیشنهاد می شود. این کلمات، کلماتی هستند که توسط کاربران دیگر جستجو شده اند. از بین این کلمات، کلمات مورد نظرتان را انتخاب کنید و در محتوا به کار ببرید. پس از این که یک عبارت یا کلمه را جستجو کردید، در انتهای ۱۰ جستجوی گوگل لیستی از کلمات مرتبط را گوگل پیشنهاد می دهد. (Related). از بین این کلمات نیز، کلماتی که با موضوع سایتتان از نظر معنایی ارتباط دارد را انتخاب کنید و در محتوا بگنجانید.

*برای این که لیست بیشتری از کلمات مرتبط را مشاهده کنید، روی کلمات مرتبط دیگری که آخر جستجوی گوگل وجود دارد کلیک کنی لیست جدید دیگری از کلمات مرتبط را مشاهده می کنید.

پیدا کردن کلمات LSI را به کمک گوگل

پیدا کردن کلمات LSI با ابزارها

برای پیدا کردن کلمات مرتبط ابزار پیشرفته ای در سطح وب وجود دارد که می تواند برای تولید محتوای کاربر پسند به کارشناسان تولید محتوا کمک کند. یکی از این ابزار Lsigraph است. وارد این سایت شوید و یک کلمه (ترجیحا کلمه اصلی که موضوع سایت است) را وارد کنید. پس از جستجو می بینید که لیست کاملی از کلمات و عبارات مرتبط با کلمه اصلی را پیشنهاد می دهد.

تحقیق کلمه کلیدی و رسیدن به کلمات LSI

طی فرایند تحقیق کلمه کلیدی می توانید یک لیست کامل و البته پیشنهادی از کلماتی که کاربران جستجو کرده اند را پیدا کنید. پس اول توضیح می دهیم: “کلمه کلیدی چیست؟” و “تحقیق کلمه کلیدی چگونه است؟”

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی همان عبارت یا عباراتی است که وقتی یک کاربر آن را سرچ می کند، ما می خواهیم با استفاده از آن کلمه کلیدی سایت دیده شده و کاربر وارد سایت شود. در واقع سئو بدون استفاده از کلمه کلیدی بی فایده است. پیدا کردن کلمات کلیدی برای مشخص شدن راه تولید محتوا و در نهایت رسیدن به صفحه اول گوگل لازم و ضروری است. برای پیدا کردن کلمه کلیدی هم باید تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم. در ادامه چند ابزار مهم و کاربردی در این زمینه را معرفی می کنیم.

۱۰ ابزار تحقیق کلمات کلیدی LSI رایگان و غیررایگان

با استفاده از این ابزار رایگان می توانید در ابتدای کار تولید محتوا لیستی از کلمات کلیدی را پیدا کنید و محتوای سایت را بهینه کنید. برخی از این ابزار پولی و برخی دیگر رایگان است.

 • سرچ کردن در گوگل (یعنی همان کلماتی که خود گوگل زمان سرچ کردن به شما نشان می دهد. این لیست کلمات به ظاهر ساده و دم دستی است، اما این کلمات بسیار کمک کننده است.)
 • سرچ کنسول گوگل (مقاله آموزش کامل کار با این ابزار به طور کامل در سایت زیزی گو منتشر شده است.)
 • ابزار تحقیق کلمه کلیدی Keyword tool
 • ابزار KW finder
 • ابزار گوگل keyword planner
 • ابزار semrush
 • ابزار MOZ
 • ابزار word Stream
 • ابزار تحقیق کلمه کلیدی Ahref
 • ابزار Google Trends

در بین ابزاری که معرفی شد، چند ابزار برای سایت های ایرانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و برخی برای سایت هایی که چند ماه از فعالیت آن ها گذشته و بیشتر برای آنالیز کردن و بررسی عملکرد کلمات کلیدی سایت مفید و کاربردی است.

10 ابزار تحقیق کلمات کلیدی LSI رایگان و غیررایگان

 • ابزار سرچ کنسول گوگل: این ابزار معمولا برای سایت هایی که چند ماه از فعالیت آن ها می گذرد مفید و کاربردی است. در صورتی که چند ماه از راه اندازی و تولید محتوای سایت گذشته برای آنالیز وضعیت کلمات کلیدی سایت وارد بخش impression شوید و از قسمت performance  ببینید کدام عبارات و کلمات سایت بیشترین تعداد کلیک را داشته است. با این آمار و رقم عباراتی که impression بالا و کلیک آن ها پایین است، برای بهینه شدن نیاز است که محتوای آن ها به روز رسانی شود. برای مطالعه کامل کار با ابزار تحقیق کلمه کلیدی پیشنهاد می کنم مقاله “معرفی ۳ ابزار حرفه ای برای پیدا کردن کلمات کلیدی” را مطالعه  کنید.
 • ابزار kw finder: برای استفاده از این سایت آنلاین روی لینک این سایت کلیک کنید. کلمه کلیدی مورد نظرتان را در کادر وارد کرده و سپس زبان فارسی (persian) را انتخاب کنید. در ادامه می بینید که لیستی از کلمات مرتبط و مشابه با کلمه کلیدی به شما نشان داده می شود.
 • ابزار keyword tool: نسخه رایگان این ابزار هم حتی اطلاعات کامل و جامعی در مورد کلمات کلیدی و کلمات مترادف به شما ارائه می دهد. برای کار با این ابزار نیز وارد سایت keyword tool شوید، کلمه کلیدی مورد نظر را وارد کرده و زبان فارسی و سپس پلتفرمی که می خواهید برای آن تولید محتوا کنید را انتخاب کنید. (اینستاگرام، گوگل، یوتیوب، آمازون و …) در نسخه رایگان این ابزار فقط می توانید کلمات و عبارات مشابه را ببینید. اگر بخواهید که میزان نرخ کلیک و سرچ آن ها را ببینید باید نسخه پولی آن را نصب کنید.
 • ابزار Keyword planner: این ابزار تنها ابزاری است که میزان جستجوی یک عبارت در ماه را نشان می دهد. برای دیدن دقیق این آمار باید کمپین ادورز را لانچ کنید. برای کار با این ابزار وارد این لینک شوید و روی گزینه find new keyword کلیک کنید.

در کادری که می بینید کلمات اولیه را وارد کنید. در کادر جدید لیست عبارات و کلمات جدید به علاوه میزان سرچ آن ها در هر ماه را می توانید ببینید. تعداد سرچ کلمات کلیدی کمک می کند تا بتوانید در بازه های زمانی مختلف تولید محتوای جدید داشته باشید. برای مطالعه کامل کار با ابزار پیدا کردن کلمات کلیدی پیشنهاد می کنم مقاله “معرفی ۳ ابزار حرفه ای پیدا کردن کلمات کلیدی” را مطالعه کنید.

لازم نیست از همه کلمات کلیدی LSI استفاده کنید

لازم نیست از همه کلمات کلیدی LSI استفاده کنید

نکته مهم در تولید محتوای با استفاده از کلمات کلیدی LSI این است که بعد از تحقیق کلمات کلیدی نباید همه کلمات را در متن بنویسید. این کار نیز از روند طبیعی بودن و کاربر محور بودن محتوا خارج می شود. از طرفی توجه داشته باشید که انتخاب همه کلمات و حتی برخی از کلمات LSI در سایت از نظر گوگل سئو نمی شوند؛ چون رقابتی روی این کلمات نیست و صرفا برای ایجاد ارتباط بین کلمات و عبارات محتوا از آن ها استفاده می کنیم.

گوگل از کلمات کلیدی LSI استفاده می کند تا بفهمد که کلمات موجود در محتوا تا چه حد با یکدیگر ارتباط دارند؟

برای مثال کلماتی مثل “شیر” و “شیر” از نظر معنایی با یکدیگر فرق دارند اما در متن هایی با محتوا و مفهوم جداگانه استفاده می شود.

ارسال پاسخ