تاثیر آی پی اختصاصی در سئوی سایت

یکی از سوالات و چالش هایی که وب مستران همواره با آن ها مواجه هستند این است که آیا صرف هزینه برای خرید آی پی اختصاصی تا چه اندازه برای سایتشان مفید می باشد؟ در این مقاله می خواهیم با آی پی اختصاصی و مزایای آن بیشتر آشنا شده و تاثیر آن در سئو را مورد بررسی قرار دهیم.

یک IP ، صف منحصر بفردی از اعداد می باشد که برای شناسایی کامپیوتر ها و یا موبایل هایی که به اینترنت متصل هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما صاحب یک وب سایت با آدرس دامنه خاصی به صورت http://example.com هستید که بر روی یک سرور میزبانی می شود ، سایت شما به IP آن سرور اشاره می کند. در این حالت تمامی سایت های دیگری نیز که بر روی همان سرور قرار دارند نیز از همان آدرس IP استفاده می کنند. این مقاله به تاثیر آی پی اختصاصی در سئو سایت می پردازد.

آی پی اختصاصی چیست؟

آی پی اختصاصی یا Dedicated IP ، یک IP منحصر بفرد بوده که سرور آن را تنها برای سایت شما تعریف کرده و تنها برای آدرس سایت شما استفاده می شود. به عبارت دیگر با وارد نمودن آن IP در آدرس بار مرورگر ، می توانید وارد سایت خود شوید. آی پی اختصاصی در نقطه مقابل آی پی اشتراکی یا Shared IP قرار می گیرد. در زمان استفاده از آی پی اشتراکی ، سرور یک IP را در بین چندین مشتری به اشتراک می گذارد.

اگر دارای یک وب سایت با آی پی اشتراکی هستید و قصد دارید بدانید که چه وبسایت های دیگری نیز از IP مشترک با شما استفاده می کنند ، می توانید به سایت yougetsignal مراجعه کرده و نام دامنه سایت خود را جستجو نمایید. در این حالت می توانید لیست تمامی سایت های دیگری را که از همان IP استفاده می کنند ، مشاهده کنید.

 

جهت خرید آی پی اختصاصی ، می توانید به سایت شرکتی که خدمات هاستینگ خود را از آنجا دریافت می کنید مراجعه کرده و با انتخاب پلان مخصوص آی پی اختصاصی ، اقدام به خرید آن نمایید.

آی پی اشتراکی و آی پی اختصاصی

مزایای استفاده از آی پی اختصاصی

استفاده از آی پی اختصاصی در کناز هزینه بر بودن ، دارای مزایایی نیز می باشد که در بسیاری از موارد ، صرف این هزینه را اجتناب ناپذیر می کند. در ادامه قصد داریم تا با تعدادی از این مزایا آشنا شویم.

۱- بهبود رتبه سایت در گوگل

مسلما بزرگترین چالش در زندگی هر وب مستر ، افزایش رتبه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو می باشد. یکی از مواردی که می تواند در سئو و بهینه سازی سایت موثر باشد ، داشتن آی پی اختصاصی است. البته این تاثیرگذاری به صورت مستقیم نمی باشد اما از آنجایی که آی پی اختصاصی در کاهش زمان لود سایت موثر است ، می تواند در بهبود سئوی سایت تاثیرگذار باشد. چرا که می دانیم یکی از موارد تاثیرگذار در سئو ، افزایش سرعت سایت می باشد.

  • بیشتر بخوانید: تاثیر سرعت در سئوی سایت

۲- افزایش امنیت سایت

همانطور که قبلا عنوان شد ، استفاده از یک آی پی اشتراکی به این معتاست که سایت های دیگری نیز در استفاده از IP با شما مشترک هستند. اگر تعدادی از این سایت ها اقدام ب فعالیت های مشکوک مانند ارسال ایمیل های انبوه و اسپم نمایند ، ممکن است آدرس IP شما توسط کمپانی ها و سرویس دهندگان مسدود شود. در حالی که استفاده از آی پی اختصاصی ، باعث می شود که دیگر چنین خطری سایت شما را تهدید نکرده و همچنین احتمال ورود اسمپرها (تبلیغ کنندگان) به سایت شما کمتر می شود.

 

۳- سادگی در اخذ گواهینامه SSL

همانطور که پیش از این عنوان نمودیم ، SSL یکی از موارد تاثیرگذار در سئوی سایت می باشد. در گذشته گواهینامه SSL تنها برای سایت هایی ارائه می شد که دارای آی پی اختصاصی بودند اما مدتی است که این محدودیت برداشته شده و سایت هایی که از آی پی اشتراکی استفاده می کنند نیز می توانند برای دریافت این گواهینامه اقدام نمایند. اما کماکان داشتن آی پی اختصاصی ، مراحل دریافت مجوز SSL را آسان تر می کند. از طرفی ، آی پی اختصاصی باعث می شود که سایت شما با مرورگرهای قدیمی تری که از پروتگل SNI پشتیبانی نمی کنند ، سازگاری بیشتری داشته باشد.

۴- افزایش بهره وری و کارایی سایت

اگر صاحب سایتی هستید که کاربران زیادی در روز به آن مراجعه می کنند ، داشتن یک آی پی اختصاصی می تواند برای شما بسیار مفید باشد. از آن جایی که داشتن آی پی اشتراکی باعث به اشتراک گذاشته شدن سایت شما با چندین سایت دیگر می شود ، احتمال از دسترس خارج شدن سایت بالاتر رفته و به اصطلاح Down time افزایش پیدا می کند. این مسئله یکی از اتفاقاتی است که می تواند باعث نارضایتی کاربران و کاهش UX سایت شود. پس اگر به دنبال افزایش ترافیک سایت خود هستید ، ابتدا به فکر یک هاست قوی با آی پی اختصاصی باشید.

ارسال پاسخ