با چه روشی به صفحه اول گوگل برسیم؟

اگر سایت تجاری یا حتی سایت شخصی دارید، دیده شدن در صفحه اول گوگل امری بسیار ضروری و مهم به شمار می رود. درست به همین دلیل رقابت برای همه سایت ها در حوزه های کاری متفاوت، زیاد است. در نظر داشته باشید که رسیدن به صفحه اول گوگل پروسه ای طولانی مدت بوده و در حدود ۶ ماه زمان نیاز دارد.

دلیل اهمیت دیده شدن در صفحه اول گوگل به دلایل زیر است:

 • ۷۵ درصد از افراد فقط روی لینک های صفحه اول گوگل کلیک می کنند و اصلا وارد صفحه دوم گوگل نمی شوند.
 • در ماه ۱ تریلیون کاربر در گوگل موضوعات مختلف را جستجو می کنند.
 • ۹۳ درصد از خریدهای اینترنتی با استفاده از جستجو در موتور جستجوی گوگل انجام می شود.
 • ۵ نتیجه اول گوگل ۶۰ درصد از نرخ کلیک ها را به خود اختصاص می دهند.
 • نتیجه اول گوگل دارای ۳۱ درصد نرخ کلیک هستند.

این آمار نشان دهنده این است که اگر در صفحه دوم باشید به معنی این است که وجود خارجی ندارید و عملا پیشرفتی در حوزه آنلاین ندارید یا این پیشرفت کندتر خواهد بود.

رسیدن به صفحه اول گوگل از چه راهی امکان پذیر است؟

طبیعی است که در بازار کسب و کارهای امروزی افراد سعی دارند علاوه بر فروش و تبلیغ محصولات از طریق فروشگاه و اماکن دیگر، در فضای آنلاین نیز حضور داشته باشند و مشتریان جدیدی را حتی از راه های دور جذب کنند. آنلاین شدن کسب و کارهای غیر آنلاین هم باعث شده که این فضا بیش از پیش رقابتی شود و افراد برای رسیدن به رتبه یک گوگل تلاش می کنند. ایجاد و افزایش فضای رقابتی در کسب و کارهای آنلاین دو پیامد منفی به همراه دارد:

 • به دلیل افزایش سایت های فروشگاهی اعتماد کردن برای کاربران دشوارتر شده و نمی دانند مستقیما از کدام سایت فروشگاهی خرید کنند؟
 • هر چند موتور جستجوی گوگل با استفاده از هوش مصنوعی همواره الگوریتم های جدیدی را پیاده سازی و از آن ها استفاده می کند، اما تشخیص و پیگیری میزان بهینه سازی سایت های جدید برای گوگل نیز دشوارتر شده و رقابت بین سایت ها بیشتر و بیشتر.

در این فضای رقابتی دو راه حل پیش رو دارید:

رسیدن به صفحه اول گوگل از چه راهی امکان پذیر است؟

استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل ادورز (google ad words)

استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که برای رسیدن به رتبه های بالا در گوگل و برای دیده شدن در صفحه اول گوگل عجله دارند. استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل ادورز در دیجیتال مارکتینگ CPC (Cost per click) نامیده می شود. این روش در آمد اصلی کمپانی گوگل است که هنوز هم بسیاری کسب و کارها از آن استفاده می کنند. با این روش یک شبکه تبلیغاتی تشکیل می دهید و در آن کلمات کلیدی که برایتان مهم است و می خواهید با این کلمات دیده شوید را مشخص می کنید. پس از تشکیل این کمپین و مشخص کردن کلمات کلیدی گزینه هایی وجود دارد که می توانید مشخص کنید که تبلیغات سایت شما در چه جاهایی نمایش داده شود:

 • سایت در گوگل و در زیر مجموعه های گوگل از جمله یوتیوب نمایش داده شود.
 • در سایت های و APP هایی که با گوگل قرار داد دارند، نمایش داده شود.

این گونه سایت هایی که از این روش استفاده می کنند، در کنار نام سایت ها علامت Ad نشان داده می شود. اما سوال مهم این است که با وجود این روش پولی چرا همه سایت ها از گوگل ادورز استفاده نمی کنند؟ و ترجیح می دهند از روش های اصولی بهینه سازی سایت (سئو) استفاده کنند؟ به همین منظور در ادامه مزایا و معایب استفاده از گوگل ادورز را بررسی می کنیم.

 

معایب استفاده از روش تبلیغات کلیکی گوگل ادورز

 • با توجه به افزایش قیمت جهانی دلار، هزینه تبلیغات افزایش یافته و به ویژه برای سایت های ایرانی مقرون به صرفه نیست.
 • به دلیل اجرای تحریم های اخیر سایت هایی که دامنه .ir دارند، نمی توانند از این روش استفاده کنند.
 • هزینه کلیک (cost per click) برای آن دسته از کلمات کلیدی که میزان جستجوی آن ها بالاتر است، گران تر خواهد بود.

استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل ادورز (google ad words)

 مزایای عمده استفاده از گوگل ادورز عبارتست از

 • نمایش سایت در یک بازه زمانی کوتاه به همه کاربرانی که از نمایشگرهای مختلف (تلفن همراه، دسکتاپ، تبلت و …) برای جستجو استفاده می کنند.
 • امکان استفاده از کلمات کلیدی دلخواه و منحصر به فرد برای حوزه کسب و کاری معین
 • امکان پیاده سازی روش retargeting یا هدف گیری مجدد وجود دارد. با استفاده از این روش می توانید میزان فروش از طریق سایت را افزایش دهید.
 • می توانید انتخاب کنید که سایت شما در چه نوع تبلیغاتی نمایش داده شود.

با توجه به توضیحات مختصری در مورد مزایا و معایب استفاده از گوگل ادورز متوجه شدید که این روش برای کمپانی هایی مناس است که می توانند رقم های بالا هزینه کنند و بودجه کافی دارند و هم برای کسب و کارهایی که عجله دارند طی یک مدت زمان بسیار کوتاه در گوگل دیده شوند. برای استفاده از این روش نکته مهم این است تا زمانی که برای تبلیغات به گوگل پول می دهید سایت دیده می شود و پس از اتمام زمان کمپین سایت از نتایج گوگل حذف خواهد شد.

استفاده از روش بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا به اصطلاح SEO

اگر جزء مخاطبان دائمی سایت کلیک هستید حتما می دانید که در مقالات جداگانه و به صورت تخصصی در مورد سئو چیست؟ انواع سئو و روش های پیاده سازی آن صحبت کرده ایم. با یک توضیح مختصر می توان گفت: سئو به روش های اصولی که در داخل و خارج از سایت انجام می شود تا سایت به اصطلاح برای موتورهای جستجو بهینه شود و در نتایج گوگل دیده شود، گفته می شود. برای پیاده سازی اصول سئو یک پروسه تقریبا طولانی مدت و هدفمند پیش رو دارید که برای رسیدن به هدف مشخص که دیده شدن در صفحه اول گوگل و حتی نتایج یک تا پنجم است، باید حوصله داشته باشید.

روند پیاده سازی و استراتژی اصول سئوی سایت به طور کلی به صورت زیر است:

 • کلمات کلیدی حوزه تخصصی تان را پیدا کنید: با شناخت کلمات کلیدی هدفمند در حوزه کسب و کار یک دید کلی از کلماتی که برایتان مهم است و از طرفی کاربران این کلمات را جستجو می کنند، می توانید کلمات گسترده تری را استفاده کنید. نکته مهم در استفاده از کلمات کلیدی “استفاده از کلمات کلیدی و عبارات کلیدی طولانی” در زمان تولید محتوا است (long tail keyword). اما چرا؟ نتیجه گرفتن از طریق کلمات کلیدی کوتاه سخت و حتی برای سایت هایی که تازه تاسیس هستند و رقبای زیادی دارند، به نتیجه رسیدن بسیار زمان بر است. استفاده از کلمات کلیدی طولانی به این دلیل مهم است که رقابت بر سر آن ها کم است و کاربران غیر حرفه ای هم بیشتر برای جستجو از کلمات کلیدی طولانی استفاده می کنند. بر اساس یک آمار کلی در این زمینه، فقط ۳۰ درصد از جستجوها با استفاده از کلمات کلیدی اصلی است و ۷۰ درصد کاربران برای جستجو کلمات کلیدی طولانی را می نویسند و جستجو می کنند. از طرفی استفاده از کلمات کلیدی طولانی باعث جذب مشتریان بیشتر و افزایش نرخ تبدیل (تبدیل کاربر به مشتری) خواهد شد.

 

این آمار به این دلیل است که کاربرانی که موقع جستجو از کلمات کلیدی طولانی استفاده می کنند، دقیقا با هدف رسیدن به نتیجه دقیق یا با هدف خرید به گوگل مراجعه کرده اند و در مرحله انتخاب هستند، نه در مرحله جستجو و صرفا تحقیق بی هدف. سایت آمازون نیز اعلام کرده که ۵۳ درصد میزان فروش آن فقط به دلیل استفاده از کلمات کلیدی بلند (long tail keyword) بوده است.

 • تولید محتوای حرفه ای و مستمر: بارها شنیده اید که: “محتوا پادشاه است.” اما هنوز برخی از صاحبان کسب و کار که حتی اقدام به طراحی سایت هم کرده اند به این باور نرسیده اند که تنها با “تولید محتوا” سایت اعتبار و حتی رتبه می گیرد. در سطر بالا گفته شد که استفاده از کلمات کلیدی طولانی که رقابت کمتری دارد، کمک ویژه ای به سایت می کند. اما در نظر داشته باشید که عیب عمده این گونه کلمات این است که در یک صفحه از سایت برای تولید محتوای هدفمند نمی توانید از چندین کلمه کلیدی فقط در یک صفحه استفاده کنید. اما زمانی که استراتژی شما برای تولید محتوا با استفاده از کلمات کلیدی اصلی است، در یک صفحه سایت می توانید از چندین کلمه کلیدی برای گرفتن رتبه و رسیدن به صفحه اول گوگل استفاده کنید.

استفاده از روش بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا به اصطلاح SEO

راه حل کاربردی تولید محتوا

اگر سایت تازه تاسیس دارید و زمان کمی برای رقابت دارید. همان کلمات کلیدی طولانی را انتخاب کنید و میزان تولید محتوا برای این کلمات را افزایش دهید. یعنی صفحات مختلفی را برای تولید محتوای بهینه برای هر کلمه کلیدی اختصاص دهید و هر صفحه را برای یک کلمه کلیدی بهینه کنید. به همین منظور دو استاندارد کلی برای تولید محتوای موثر وجود دارد که باعث نتیجه گرفتن و حضور در صفحه اول گوگل می شود:

 • حجم تولید محتوا یا تعداد کلمات: سایت های قوی و برتر در گوگل طول مقالات آن ها به ۲۰۰۰ کلمه یا بیشتر می رسد.
 • تعداد مقالات: سایت هایی که رتبه قابل توجه و بالایی دارند به طور متوسط هر ماه ۱۶ مقاله (مطلب) در سایت منتشر می کنند. یعنی برای سایت باید هفته ای ۴ مقاله بنویسید و این ۴ مقاله را با توجه به استراتژی تولید محتوا در سایت منتشر کنید. با توجه به آمارهایی که سایت های دارای رتبه برتر ارائه داده اند، سایت هایی که تعداد محتوای بیشتری منتشر می کنند، سرعت ایندکس شدن صفحات سایت در گوگل نیز بالاتر می رود.

چه محتوایی تولید کنیم؟

مطالبی که در بالا گفته شد صرفا به تعداد و حجم تولید محتوا پرداخته شد؛ اما مهم تر از حجم و میزان تولید محتوا کیفیت آن است. محتوای خوب محتوایی است که به کاربران ارزش مفید و کاربردی را انتقال دهد. سوال مهم این است که کاربران به دنبال چه محتوایی هستند؟

 • محتوایی که به سوالات کاربران با جزئیات کامل، واضح و بدون تفره رفتن پاسخ دهد.
 • محتوایی که فقط مرتبط با موضوعی باشد که جستجو کرده اند.
 • محتوای جدیدی که مطابق با استانداردهای موضوعی است که کاربران به دنبال آن هستند. (حتی اگر از قبل محتوای نوشته شده دارید آن را ویرایش کنید. محتوای جدید و ویرایش شده از نظر الگوریتم تازگی محتوا مهم است.)

 

گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و به کارگیری الگوریتم های خود و به روز رسانی الگوریتم های قبلی، محتوای سایت ها را بررسی می کند و بهترین سایت هایی که نزدیک ترین جواب به جستجوی کاربران را دارد، به آن ها نمایش می دهد. بر همین اساس و طبق بررسی هایی که انجام شده است، گوگل بیشتر به سایت هایی که محتوای آن ها طولانی تر است اهمیت بیشتری می دهد، چون از نظر گوگل سایت هایی که دارای محتوای کمتر از ۱۰۰۰ کلمه است نمی تواند پاسخ کامل و واضحی را به کاربر بدهد و کاربر جذب این سایت نمی شود. پس رسیدن به صفحه اول گوگل نیازمند محتواهای طولانی، مفید و غیرتکراری است.

راه حل کاربردی تولید محتوا

عوامل موثر برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

یکی از موارد مهم برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل “تولید محتوا” است. علاوه بر محتوا عوامل دیگری هم از نظر موتورهای جستجو و هم از دیدگاه کاربران مهم شمرده می شود که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم. این عوامل موثر جزء تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت هستند که طی یک بازه زمانی بین ۴ تا ۶ ماه انجام می شود و حتی گاها ضروری است که این تکنیک ها مجددا انجام شود.

 • واکنش گرا یا ریسپانسیو بودن سایت: هدف از واکنش گرا بودن سایت تمرکز روی کاربرانی است که برای جستجو از تلفن همراه یا تبلت استفاده می کنند. صفحات مختلف سایت باید در نمایشگرهای مختلف به طور کامل و واضح دیده شود وگرنه شانس رتبه گرفتن و قرار داشتن در صفحه اول گوگل کاهش می یابد.
 • سرعت سایت: سرعت باز شدن سایت تاثیر زیادی در افزایش جلب نظر کاربران و افزایش ماندگاری آن ها در سایت دارد. گوگل نیز به این موضوع اهمیت می دهد و سایت ها را از نظر سرعت بررسی کرده و در صورت موفق عمل کردن امتیاز مثبت به آن ها می دهد.
 • تعداد و کیفیت بک لینک: گرفتن بک لینک معتبر برای سایت یکی از مهم ترین فاکتورهایی که گوگل به آن توجه می کند. نکته مهم در بک لینک معتبر و تاثیر گذار روی سئو سایت موارد زیر است:
  • بک لینک گرفتن از ریپوتاژ یا سایت هایی با موضوع سایت مرتبط هستند.
  • برای لینک گرفتن بهتر است از متن های وسط سایت استفاده شود نه از ساید بار.
  • برای طبیعی جلوه کردن بک لینک ها بهتر است لینک ها را به صورت follow و no follow ایجاد کنید.
  • در بازه های زمانی متفاوت لینک بسازید، نه با سرعت و در زمان کوتاه.
 • امنیت سایت: امنیت داشتن سایت نه تنها برای کاربران و اطلاعات آن ها بلکه از دیدگاه گوگل بسیار مهم است؛ تا جایی که کمپانی گوگل این موضوع را بارها اعلام و روی آن تاکید کرده است. حتی در نسخه جدید مرورگر کروم سایت هایی که از SSL استفاده نکرده اند را  غیر ایمن و in secure  نمایش می دهد تا مدیران سایت ترغیب به استفاده از SSL شوند. برای فعال سازیSSL می توانید از شرکت هاستینگ درخواست کنید تا این سرویس را برای شما فعال کند.

ارسال پاسخ