اهمیت ابعاد تصاویر در سرعت سایت

در مباحث گذشته آموختیم که افزایش سرعت سایت چگونه می تواند باعث بهبود سئو سایت شده و رضایت بیشتر کاربران را به همراه داشته باشد. در این مطلب قصد داریم به یکی از موارد مهم دیگر در زمینه افزایش سرعت سایت بپردازیم.

پیش از این در مطلبی تحت عنوان تاثیر سرعت در سئو سایت ، به تعدادی از موارد مهم که می تواند باعث کاهش زمان بارگزاری سایت شود پرداختیم و دانستیم که هرچه سایت سریع تر بارگزاری شود ، سئوی سایت از شرایط بهتری برخوردار خواهد شد. اما اکنون نوبت به یکی از موارد مهم در افزایش سرعت سایت ، یعنی تعیین درست ابعاد تصاویر رسیده است.

یکی از مواردی که می تواند باعث کاهش سرعت سایت شود و متاسفانه در میان طراحان سایت و وب مستران توجه کمتری نسب به آن صورت می پذیرد ، تغییر ابعاد تصاویر سابت به اندازه درست و اصلی می باشد. هنگامی که یک تصویر در سایت شما به طور مثال ۲۵۰ در ۲۵۰ پیکسل فضا به خود اختصاص داده است ، استفاده از یک تصویر با ابعادی مثلا به اندازه ۵۰۰ در ۵۰۰ پیکسل (یا بیشتر) می تواند به دو دلیل باعث کاهش سرعت سایت شود.

دلیل اول که کاملا مشخص است ، حجم بالای تصویر بزرگتر می باشد. یک تصویر با ابعاد ۵۰۰ در ۵۰۰ پیکسل مسلما حجمی چندین برابری نسبت به تصویر با ابعاد ۲۵۰ در ۲۵۰ پیکسل خواهد داشت و می دانیم که هرچه حجم عناصر موجود در سایت را کاهش دهیم ، سرعت سایت بهبود پیدا خواهد کرد.

و اما دلیل دوم این است که تبدیل ابعاد ۵۰۰ در ۵۰۰ پیکسل به ۲۵۰ در ۲۵۰ پیکسل که توسط کدهای css انجام می پذیرد و همچنین تفسیر آن توسط مرورگر ، خود زمانی در حد چندمیلی ثانیه تلف می کند. هرچه تعداد این تغییر ابعاد در سایت بیشتر باشد ، سرعت بارگزاری سایت کاهش پیدا کرده و می تواند موجبات نارضایتی کاربران از سایت را فراهم آورد.

 

اما از آن جایی که رفع این مشکل بسیار ساده می باشد ، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. شما به راحتی می توانید در نرم افزاری مانند فتوشاپ ، ابعاد تصویر را دقیقا به همان سایزی که در سایت قرار دارد تبدیل کنید. برای این کار پس از باز نمودن تصویر در فتوشاپ ، از منوی Images ، گزینه Image size را انتخاب کنید.

تعیین ابعاد تصاویر

در پنجره ای که باز می شود ، میزان width و height را مطابق با نیاز خود تعیین نمایید. عدد resolution را نیز برابر با ۷۲ قرار دهید که عددی مناسب برای استفاده در اینترنت می باشد.

تعیین سایز تصویر

توجه داشته باشید که پس از تغییر سایز ، حجم تصویر را نیز در سایت Tinypng کاهش دهید.

ارسال پاسخ