آموزش ساخت برند موفق در ۸ قدم

حالا که با مفهوم برند آشنا شدیم، این سوال به وجود می آیند که چگونه می توانیم یک برند خوب و موفق ایجاد کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا مراحل ساخت برند موفق را مرور کنیم.

اهمیت ساخت برند موفق

در خریدهای روزانه و به طور معمول با برندهای مختلفی روبرو می شویم که شناخت آن ها سبب افزایش اعتماد مشتریان و فروش بیشتر می شود. مشکل عمده ای که برندهای معتبر و شناخته شده برای مشتریان دارد این است که به دلیل برند بودن و شناخته شده بودن، مشتریان مجبور به پرداخت هزینه های گزاف می شوند؛ در صورتی که امکان خرید همان محصولات با هزینه های کم تر نیز امکان پذیر بود. اما با این وجود بسیاری از افراد ترجیح می دهند که همین محصولات را از برندهای معتبر و مشهور خریداری کنند، و این یعنی همان قدرت تاثیر گذاری برند. پیش از آن که با روش ساخت برند موفق آشنا شویم، مقاله “برند چیست؟” را مطالعه کنید. در این جا فقط یک تعریف کوتاه از برند ارائه می دهیم: برند تصویر و نامی است که محصولات و خدمات شما را به یاد مخاطب می آورد.

چگونه یک برند موفق بسازیم؟

در قدم اول بسیاری افراد فکر می کنند که منظور از ساخت برند، انتخاب اسم برای کسب و کار، طراحی لوگو توسط یک گرافیست و در نهایت داشتن یک شبکه اجتماعی یا سایت. در واقع اصلا چنین نیست. درست است که انتخاب اسم و طراحی لوگو برای کسب و کار نیاز است، اما کافی نیست. در واقع شما برای ساخت برند موفق باید مراحل مهمی را طی کنید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

اهمیت نام و لوگو در برند سازی

در اغلب برند های معتبر و معروف در جهان انتخاب یک اسم تاثیر گذار و به یاد ماندنی و البته با معنا تاثیر بسیار زیادی در جلب نظر مشتریان و مخاطبان دارد. طبق تحقیقات و بررسی هایی که انجام شده، انتخاب اسم های آسان، ملموس و مرتبط با نوع کسب و کار مهم ترین اقدام است تا مشتریان بعد از شنیدن اسم محصولات، بی وقفه شما را به یاد آورند و به سراغ افراد دیگر نروند. علاوه بر این، طراحی لوگو های ساده، زیبا و جذاب باعث می شود مخاطبان برای شناخت برند شما حتی لوگو را هم به خاطر بسپارند. اکثر برندهای معتبر و شناخته شده مانند اپل، نایک، آدیداس و … یک لوگوی خاص و بسیار ساده اما جذاب دارند. گام بعدی پس از انتخاب نام و طراحی لوگو ثبت شرکت است. این کار باعث می شود که به صورت قانونی حق ادامه کارو تبلیغ داشته باشید و رقبای کاری شما نتوانند از جایگاه فعلی شما و تنوع محصولات سوء استفاده کنند و همچنین در آینده با مشکلات قانونی در گیر نباشید.

نام و لوگو در برند سازی

با تولید محصولات ویژه و منحصر به فرد و با کیفیت خاص باشید

اولین اصل که باعث جلب رضایت مشتریان و متقاعد کردن آن برای خرید مجدد می شود، اطمینان از کیفیت محصول است. داشتن لوگوی زیبا، نام خوب و تاثیر گذار، قیمت مناسب و حتی قیمت پایین، پشتیبانی و خدمات پس از فروش عالی، تبلیغات گسترده و حتی مرجوع کامل کالا و … هیچ کدام به اندازه داشتن کیفیت بسیار بالا روی جلب اعتماد مشتری و متقاعد کردن آن تاثیر گذار باشد. پس در این مرحله فقط از میزان کیفیت محصولات اطمینان حاصل کرده و سپس به سراغ قدم های بعدی بروید.

 

تبلیغات بصری و فیزیکی خود را آغاز کنید

هر برند و کسب و کاری در هر مرحله ای که باشد، لازم و بسیار ضروری است که تبلیغات خود را آغاز کند. تاثیر تبلیغات تا حدی است که حتی برندهای معتبر و بسیار بزرگ در جهان در حال حاضر هم برای افزایش فروش و آشنایی مخاطبان جدید و افزایش اعتماد مشتریان قدیمی هنوز هم به تبلیغات ادامه می دهند. این اقدام سبب می شود در هیچ دوره زمانی فراموش نشوید. یکی از چالش های عمده و دشواری که هر برند با آن روبرو است، افزایش تعداد برندها و کسب و کارهای مشابه با یک دیگر است که همه کسب و کار های مشابه با شما علاقه به ساخت یک برند معروف دارند، همواره تبلیغ می کنند. این کار سبب می شود مجبور شوید برای افزایش اعتبار خود مزیت های ویژه ای داشته باشید. برای مثال کلیه لپ تاپ ها و موبایل  های برند و اپل هر کدام سیستم عامل های منحصر به فرد خود را دارند و حتی نحوه کار با هر کدام از آن ها نیز متفاوت است. همین تفاوت باعث شده که وقتی یک مشتری اولین خریدش از برند اپل بوده دیگر قادر به کار با سیستم عامل های دیگر نباشد و حتی هزینه تغییر را به جان نخرد و حتی با وجود قیمت بالا همان محصول قبلی را مجددا خریداری کند. در صورتی که یک تبلیغات ساده و بدون تمایز را برای خودتان انتخاب کنید، برند شما هم به عنوان یک برند ساده و نا پایدار در ذهن مخاطب و مشتری شناخته خواهید که این کار علاوه بر هدر رفتن هزینه و زمان سودی برای شما نخواهد داشت. برای تبلیغات همواره روش هایی مانند اجرای روش های زیر باعث شناخته شدن برند می شود:

  • طراحی و چاپ ویزیت
  • طراحی و چاپ تراکت و پخش کردن آن
  • طراحی و چاپ و نصب بنر
  • تبلیغات آنلاین (تبلیغ در شبکه های اجتماعی، ریپورتاژ آگهی، تولید محتوا، بنرهای آنلاین و انتشار آن، و سایر روش های دیجیتال مارکتینگ)
  • تبلیغات اسپانسری

تبلیغات بصری و فیزیکی

در فضای وب حضور ویژه داشته باشید

حتی اگر تعداد محصولات شما به تعدادی نرسیده که قابل فروش از طریق سایت نباشد، نباید از پتانسیل قدرتمندی که سایت برای کسب و کارتان دارد، غافل شوید. تمام برندهای جهانی معروف و معتبر در کل جهان، دارای وب سایت های فعال هستند. وجود وب سایت باعث افزایش اعتبار کسب و کارتان از دید مخاطبان می شود. برای شروع فعالیت، یک سایت با طراحی زیبا و مرتبط با نوع کسب و کار با چندین صفحه شامل صفحه اصلی، صفحه درباره ما (معرفی سال شروع فعالیت برند، فعالیت هایی که در حیطه برند انجام می شود و …)، صفحه محصولات (حتی چند محصول)، صفحه پرداخت و … داشته باشید. بقیه قدم های ساخت برند در گرو داشتن یک وب سایت است و با داشتن سایت ارتباط مستقیم دارد.

 

تاثیر شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید

حتی با وجود سایت، شانس شما برای دیده شدن در شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر از داشتن یک وب سایت است. حتما برای شما هم پیش آمده که زمانی که در شبکه های اجتماعی مختلف به ویژه اینستاگرام مشغول گشتن هستید، با کسب و کارهای مشابه دیگر روبرو شده اید. حضور و فعالیت مستمر شما در شبکه های اجتماعی باعث می شود که شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشید و کاربران هنگامی که کسب و کارها و پیج های مشابه را مشاهده می کنند، با کسب و کار شما نیز حتی به طور تصادفی مواجه شده و شما را دنبال کنند. راه اندازی شبکه های اجتماعی یکی از تاثیر گذار ترین روش هایی است که بدون پرداخت هزینه مالی می توانید برند خود را به مخاطبان معرفی کرده و مخاطبان هدف را پیدا کنید. حتی در صورتی که بودجه کافی برای راه اندازی و طراحی سایت ندارید، داشتن یک شبکه اجتماعی فعال و تاثیر آن را در برند سازی دست کم نگیرید.

تاثیر شبکه های اجتماعی

بازاریابی محتوا (مکمل شبکه های اجتماعی و وب سایت)

یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین روش هایی که برای رقابت با رقبای کاری می تواند به شما کمک ویژه ای کند، بازاریابی محتوایی است. بازاریابی محتوایی یک روش متمایز و منحصر به فرد است که از طریق آن می توانید مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد محصول را به مخاطبان معرفی کرده و توضیح دهید. منظور از بازاریابی محتوایی (content marketing) ارائه مطالب مورد نیاز برای کاربران و مخاطبان هدف است، در مورد خدمات و محصولاتتان است.

بازاریابی محتوایی یک روش بازاریابی درون گرا است که مزایای ویژه ای دارد. از جمله مزایای ویژه بازاریابی محتوایی این است که مشتری به دنبال فروشنده خدمات و محصولات و خرید آن ها است. در قدم اول تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و وب سایت خود آغاز کنید. با بازاریابی محتوایی و بدون پرداخت هزینه های گزاف دیگر نیازی به پرداخت هزینه های زیاد برای تبلیغات ندارید.

 

نپرداختن به تولید محتوا روند رشد کسب و کارتان به شدت کند خواهد شد. برای مثال فعالیت عمده سایت زیزی گو، طراحی سایت، سئو داخلی و سئو خارجی، کاهش رتبه الکسا، و بهبود رتبه کلی سایت است که ما در کلیه مقالاتی که در بلاگ سایت منتشر کرده ایم، در واقع یعنی بازاریابی محتوایی کرده ایم. با این روش مشتریان ما متقاعد می شوند که به ما اعتماد کنند و کلیه خدماتی که در بالا گفته شد را به ما سفارش دهند. برای بازاریابی محتوایی و تولید محتوای تاثیر گذار ابتدا لازم است که مخاطبان و مشتریان هدف را به طور کامل بشناسید.

بازاریابی محتوا

لازمه برند موفق، داستان سرایی است

یکی از موارد مهمی که می توانید در صفحه درباره ما (در سایت) داستان برند خود را بنویسید. در این باره، شکست ها، دشواری ها، لحظات زیبا و موفقیت آمیزی که در کسب و کارتان داشته و کسب کرده اید را به صورت داستان بنویسید. این کار باعث ایجاد حس صمیمیت بین مخاطبان و فروشنده می شود. برای مثال بیل گیتس اولین بار در مدرسه و در سن ۱۳ سالگی با رایانه آشنا شد و سپس برای اولین بار اقدام به برنامه های کامپیوتری کرد و سپس ایده ساخت و راه اندازی مایکرو سافت را پیاده سازی کرد. شما هم می توانید از ابتدای فعالیت خود و کلیه راه و روش هایی که امتحان کرده اید را به صورت داستان بیان کنید. این کار باعث تاثیر گذاری بهتر و سریع تر برند روی اذهان عمومی می شود. برای داستان سرایی عجله نکنید و کم کم و به صورت اصولی داستان بنویسید.

شعار منحصر به فرد داشته باشید

نوشتن شعار برند متناسب با کسب و کار باعث می شود کسب و کارتان در اذهان عمومی ماندگار تر شود. “فقط انجامش بده” این شعار برند نایک است. برای نوشتن شعار برند، شعارهای دور از واقعیت و دور از توان خود ننویسید.

سخن پایانی

یکی از مهم ترین اقدامات در ساخت برند و افزایش محبوبیت از دید مخاطبان، افزایش اعتماد مشتریان است. تنها در این صورت می توانید به صورت هدفمند کار کنید و به سود مورد نظرتان برسید. کلیه اقداماتی که در طول این مقاله به آن پرداخته شد، به صورت مستقیم و غیر مستقیم روی برند سازی تاثیر می گذارد. برای مثال از طریق برگزاری مسابقه، ارائه خدمات پشتیبانی و خدمات پس از فروش، افزایش سطح ارتباط با مخاطبان و مشتریان می توانید میزان اعتماد مشتریان را افزایش دهید.

ارسال پاسخ