آشنایی با سئو کلاه خاکستری یا Gray Hat Search Engine Optimization

در مقاله های قبلی، با تکنیک های مخرب سئو که به سئو کلاه سیاه معروف هستند آشنا شدیم. همچنین در مورد فعالیت های سئو کلاه سفید که از نظر گوگل برای سایت مفید هستند آشنا شدیم. حال نوبت به سومین نوع از تکنیک های سئو به نام سئو کلاه خاکستری رسیده است.

تکنیک سئو کلاه خاکستری چیست؟

در مقالات تکنیک های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید، به معرفی کامل تکنیک های مخرب سئو کلاه سیاه و تکنیک های مفید و کاربردی سئو کلاه سفید پرداخته شد. اما سئو کلاه خاکستری تکنیک هایی بین این دو روش است. تکنیک های سئو کلاه خاکستری تکنیک های هستند که هنوز کمپانی گوگل نظریه ثابت و مشخصی در مورد آن ها نداده است. برخی از این روش ها مخرب و برخی دیگر به بهینه سازی سایت کمک می کنند.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

از این جهت به تکنیک هایی سئو کلاه خاکستری گفته می شود که اگر توسط افراد خبره و کارشناسان سئو انجام شود، موجب بهینه سازی سایت، افزایش رتبه و افزایش ترافیک سایت خواهد شد. اما در صورت رعایت نکردن و دور زدن قوانین گوگل، عواقب تقریبا جبران ناپذیری به دنبال دارد که تاثیر معکوس در بهینه سازی سایت و رتبه آن دارد.

همان طور که گفته شد، تکنیک سئو کلاه خاکستری بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه است، اما این مزیت را دارد که اگر جز افراد تازه کار در حوزه سئو هستید، به اندازه سئو کلاه سفید سخت نیست، و به اندازه سئو کلاه سیاه نیز مخرب و در غیر جهت قوانین و قواعد گوگل نخواهد بود.

دلیل استفاده از تکنیک های سئو کلاه خاکستری چیست؟

می دانیم که به کارگیری روش های سئو کلاه خاکستری ریسک دارد اما چرا از این تکنیک استفاده می کنیم؟

یکی از دلایل مهم این است که کسب و کارها و احتمالا طراحی سایت های مرتبط در این حوزه ها رو به افزایش است. برخی از سایت ها به دلیل زمان بر بودن استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید مستلزم پرداخت هزینه به سئوکاران و کارشناسان سایت است و همچنین پیش رفتن با قواعد گوگل زمان بر بوده و احتمال رقابت و شانس بیشتری داشتن در برابر رقبای هر حوزه کمتر می شود.

 

 

دلیل استفاده از تکنیک های سئو کلاه خاکستری

تکنیک کابردی سئو کلاه خاکستری

۱- خرید دامنه قدیمی: یکی از پارامتراهای مهمی که می تواند نشان دهنده قدمت زیاد یک سایت باشد، خرید دامنه و راه اندازی سایت توسط یک دامنه قدیمی است. منظور از دامنه قدیمی دامنه ای است که منقضی شده و از زمان راه اندازی آن تاکنون فعالیتی نداشته است. افزایش عمر دامنه سایت ارتباط مستقیمی با اعتبار آن دارد.

دامنه قدیمی تر، اعتبار بیشتر.

پس از تهیه یک دامنه قدیمی که اولین قدم در تکنیک سئو کلاه خاکستری است، وارد کردن اطلاعات و انتقال آن به دامنه جدید است.

سایت فعال برای تهیه دامنه منقضی شده

یکی از سایت های مطرح و معتبری که مانند یک دیتابیس دامنه عمل می کند، سایت www.Expireddomain.com  است. در این سایت با وارد کردن کلمه کلیدی که مرتبط با موضوع اصلی سایت لیستی از دامنه های منقضی شده را نمایش می دهد. با نمایش لیست این دامنه ها و با کلیک روی هر کدام از پارامترهایی که می خواهید مثلا تعداد بک لینک ها، تعداد جستجو و … اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهد.

برای اطلاع و تهیه سایت های منقضی شده با پسوند .ir نیز سایت nic.ir وجود دارد. با این تفاوت که در این سایت فقط می توانید دامنه را ببینید، اما اطلاعاتی راجع به بک لینک و کلمات کلیدی مرتبط را نمایش نمی دهد.

۲- انتشار محتوای تکراری: زمان کوتاه است و رقبا زیاد. دومین اقدامی که می توانیددر جهت سئو کلاه خاکستری انجام دهید، انتشار محتواهای تکراری به منظور نشان دادن فعالیت سایت یا پر بودن سایت است. تولید محتوا و انتشار آن در سایت مهم ترین اقدام و تاثیری است که هر سایت می تواند روی کاربران و از آن مهم تر روی الگوریتم های گوگل بگذارد.

 

هدف از انتشار محتوا برای کاربر این است که کاربر به منظور یافتن مطلب مفید و خواندن محتوای مورد نظر وارد سایت می شود، و همین کلیک کردن و وارد سایت شدن باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) که جز مهم ترین پارامترهای رتبه بندی سایت از نظر گوگل است، می شود.

همچنین هدف دوم این است که با انتشار محتوای زیاد ربات خزنده گوگل سایت شما را به صورت مداوم بررسی  و ایندکس کند. اما فراموش نکنید انتشار محتوای تکراری توسط الگوریتم پاندا قابل شناسایی است و احتمال جریمه شدن توسط این الگوریتم وجود دارد. به منظور این که گوگل و الگوریتم پاندا محتوای شما را تکراری تلقی نکند و رتبه را کاهش ندهد، استفاده از تکنیک Duplicate Content است.

تولید محتوای کپی

۳- خرید بازدید کننده برای گوگل: در اکثر مقالات و همچنین در مقاله “فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت از نظر گوگل” گفته شد که یکی از پارامترهای مهم رتبه بندی نرخ CTR یا نرخ کلیک است. یکی از راه های افزایش نرخ کلیک پرداخت هزینه به سایت های فعال در این کار هستند که در قبال پرداخت هزینه روی لینک سایت شما کلیک می کنند تا باعث افزایش بازدید و افزایش ترافیک سایت شوند.

در هنگام به کارگیری این روش و استفاده از خرید بازدید کننده برای گوگل، توجه داشته باشید که در صورت افزایش ناگهانی تعداد کلیک روی سایت و وارد سایت شدن الگوریتم های گوگل متوجه این موضوع شده و سایت را شناسایی و جریمه می کنند. مجموعه زیزی گو، امکان افزایش ورودی گوگل به صورت کاملا طبیعی را برای شما فراهم آورده است.

 

۴- لینک سازی شبکه ای: یکی از روش های تاثیر گذار دیگر در افزایش رتبه سایت و بهینه سازی آن، گرفتن بک لینک و لینک سازی است، اما همچنان تاکید روی این موضوع است که در صورت فیک و غیر طبیعی بودن رفتار لینک سازی و بک لینک، گوگل متوجه می شود و برای جلوگیری از چنین روشی از الگوریتم پنگوئن استفاده می کند تا چنین سایت هایی را شناسایی و جریمه کند.

به منظور لینک سازی شبکه ای می توانید چندین اکانت در شبکه های اجتماعی فیس بوک، اینستاگرام منتشر کنید و در استوری اینستاگرام با اضافه کردن لینک سایت خود، همچنین با قرار دادن لینک سایت در قسمت BIO اینستاگرام می توانید تعداد ورودی به سایت را افزایش دهید.

۵- استفاده از ریپورتاژ آگهی: استفاده از این روش در میان تکنیک سئو کلاه خاکستری این است که برای سایت ها و صفحه هایی که در آن ریپورتاژ را ثبت کرده اید، بک لینک بگیرید و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده روش هایی که ریسک کمتری نسبت به سئو کلاه سیاه را دارند، تحت عنون تکنیک های سئو کلاه خاکستری معرفی شوند. این موضوع را در نظر داشته باشید که استفاده از این تکنیک ها باید با دقت کافی و لازم انجام شود تا از این شانس پیش آمده نهایت استفاده را ببرید و از طرف دیگر از فیلتر الگوریتم های گوگل در امان باشید و پنالتی نشوید.

ارسال پاسخ